Апгрейд ноутбуків

Категорії статей: Ноутбуки ; 09.11.2010

Будь-які комп'ютери, у тому числі мобільні, рано чи пізно застарівають, і можливостей існуючої конфігурації вже не вистачає на нові потреби. Відстрочити це можна, якщо купити найпотужніший ноутбук. Але.. і це не вихід. Що ж робити? ( Можливо ноутбук "торомозить" тому що на ньому багато зайвого програмного сміття ? Тоді варто спробувати програми для чистки компютера.)

Все вже придумано до нас. Апгрейд ноутбуків може і складніше виконувати, ніж апгрейд звичайного комп'ютера (з причини компактності першого), але не таке вже це непосильне завдання. Єдине, що варто пам'ятати, що при самостійній заміні комплектуючих можна запросто втратити гарантію виробника, тому купувати новий ноутбук, аби майже відразу щось в нім замінити, все-таки не вартує. Розповімо детальніше, що ж піддається апргейду в сучасних ноутбуках.

Апгрейд ноутбуків

1. Процесор

Зазвичай можна змінити існуючий процесор на новий з більшою тактовою частотою. При цьому слід враховувати «сімейство» процессорів: на аналогічне заміна буде здійснена без проблем. Важливо пам'ятати про систему охолоджування: в разі заміни процесора на більш теплоємний, вона просто може не впоратися. Аби точніше ознайомитися з тим, на що саме можна замінити процесор, варто пошукати свій ноутбук в інших конфігураціях. Так, при покупці користувач напевно вивчав, що може бути такий процесор, а може бути іншій - ось на цю інформацію і варто дивитися.

Оскільки процесор - одна з основних комплектуючих ноутбука, то замінювати його потрібно дуже акуратно, а, краще всього, звернувшись в сервісний центр. Для заміни процесора в домашніх умовах необхідні тюбик термопасти, викрутки (плоска і хрестоподібна) і серветки (сухі). У багатьох ноутбуках процесор встановлюється в спеціальну панель, але інколи він може бути і запаяним на системній платі. Перед заміною обов'язково відключити блок живлення і батарею.

2. Оперативна пам'ять

Модулі пам'яті для ноутбука, як правило, відрізняються від звичайних. Для ноутбука називаються SODIMM: small outline dual-inline memory module. Перш ніж відправитися в магазин комп'ютерної техніки, можна вивчити на сайті виробника спеціальні форми - вони допоможуть підібрати відповідні планки.

Зазвичай в ноутбуках є два слоти для розширення оперативної пам'яті. Це означає, що наявну планку можна замінити на новішу або навіть на пару. Це дуже зручно, якщо 1Гб або 2Гб міняється, наприклад, на 4Гб. Причому зробити це можна, як замінивши одну планку на іншу, так і додавши ще одну - таку ж саму. Повний аналог не те щоб надважливий, але досить бажаний - як по об'єму пам'яті, так і по виробникові. Якщо все збігається - те швидкість роботи з пам'яттю лише за рахунок цього суттєво збільшиться.

В компактних моделей слот всього один, інколи слота два, але при цьому в один планка припаяна, тоді додати можна лише одну планку. До речі, 32-розрядні системи не працюють більш ніж з 3Гб пам'яті, так що або доведеться міняти ОС, або не витрачати гроші на 4Гб. Окрім об'єму планки пам'яті характеризуються ще і частотою. При цьому не має сенсу в розглянутому вище прикладі купувати планку на 800МГц, якщо в першої всього 667, оскільки працювати обоє будуть на меншій частоті.. Окрім сусідньої планки впливає і чіпсет або контроллер пам'яті: вони також розраховані лише на певну частоту планок, і більше цієї цифри не «видадуть». Заміна планок пам'яті проводиться при обов'язковому відключенні блоку живлення і після зняття акумуляторної батареї.

3. Відеокарта

Відеокарту ми включили в загальний список, хоча багато хто відносить її до девайсів, які складно/невозможно замінити у ноутбуках. Річ у тому, що перш ніж купувати нову відеокарту, слід вивчити ту, яка вже розташована в ноутбуку. Багато виробників якісно припаюють її, так що заміна буде просто неможлива. У інших випадках буде необхідна допомога сервісного центру. Хоча слогани «швидка заміна завдяки новому стандарту PCI-express» все частіше зустрічаються в рекламі, отже...

4. Вінчестер

Тут все залежить від типу використовуваного вінчестера. Звичайний 2,5" міняється на такий же із збільшенним об'ємом. Інколи виникають проблеми в BIOS, які вирішуються, у ряді випадків, простими налаштуваннями. Обов'язково варто звернути увагу на роз'єми і розміри жорсткого диска. Серед відомих роз'ємів - SATA і IDE, серед розмірів - висота, найчастіше зустрічається як 9 мм, так і 12,5. Вінчестер з останніми габаритами може просто не поміститися.

Якщо у користувача невеликий ноутбук, цілком можливо що HDD там не 2,5", а 1,8" , а вони (жорсткі диски) міняються лише на аналогічні по габаритах. Окрім перерахованих вище чинників слід звернути увагу і на швидкість обертання шпинделя (об/хв, RPM). Якщо вже міняти вінчестер - то на швидкісніший, але тут є одне але... Збільшувати швидкість у багато разів в порівнянні з тим що стоїть не рекомендується, оскільки це позначиться на системі охолоджування, яка може не впоратися.

Витягувати старий вінчестер можна після відключення блоку живлення і зняття акумуляторної батареї. Більшість з них встановлена в спеціальну металеву рамку, тому потрібно не забути вставити новий саме в неї. Інколи другий жорсткий диск можна розташувати замість оптичного приводу.

Якщо вінчестер не звичайний, а SSD, то його можна поміняти на аналог з більшою ємкістю. Не зовсім апгрейдом, але явно хорошим придбанням буде і зовнішній вінчестер або (в крайньому випадку) карта пам'яті або флешка. Перед установкою нового вінчестера варто переписати із старого окрім важливих файлів необхідні драйвери для наявних в системі компонентів. Зрідка навіть BIOS буває записаний на жорсткому диску, що теж не можна не враховувати.

5. Оптичний привід

Вивчивши спосіб кріплення, можна сміливо йти в магазин і вибирати відповідний. Без вивчення можна наткнутися на те, що новинка просто не зможе бути ніяк прикріплена. Розміри приводів, як правило, стандартні, так що з цим проблем не буде. Міняється привід в двох випадках: якщо ноутбук дуже старий і привід не уміє читати DVD або якщо потрібно не просто читання-запис DVD, а також підтримка Blu-Ray. Не завжди при апгрейді приводу потрібно відкривати кришку ноутбука - часто досить відкрутити всього лише один гвинт (на кришці або в старих моделях прямо з боку клавіатури). Але блок живлення і батарею заздалегідь необхідно відключити. Може виникнути проблема з панеллю - в цьому випадку залишається стара або трохи змінюється (в буквальному розумінні слова підпилюється) нова. Як і вінчестер, привід може бути закріплений на рамці. В цьому випадку рамку також варто зняти і переустановити на новий. Якщо оптичного приводу по якихось причинах немає і немає необхідності використовувати його часто, цікавим підходом буде зовнішній привід (підключається за допомогою USB, FireWire або PCMCIA).

6. WLAN

Якщо WLAN виконаний у формі PCI-модуля, то апргейд можна буде зробити простіше простого. Якщо ж модуль стандартний, слід уважно вивчити що де розташовано (наприклад, та ж антена), оскільки інколи заміна просто буде неможлива - WLAN не поміститися і не буде підключений потрібним чином.

7. Матриця

Матриця міняється залежно від типу - глянець/матова, інколи також можна поміняти і розширення, але далеко не завжди, часто це непросто і дуже дорого. При заміні дисплея важливо не пошкодити стрічковий шлейф, який сполучає панель з відеокартою, тому найчастіше без фахівців не обійтись.

8. Акумулятор

Акумулятор рано чи пізно доведеться міняти будь-якому користувачеві, так що ця інформація буде корисна навіть не любителям апгрейда. Якщо вже міняти - те, швидше за все, на акумулятор більшої ємкості для збільшення часу автономної роботи. Дехто вважає за краще міняти не акумулятор, а купують зовнішню батарею або док-станцію з акумулятором (до останньої можна підключити периферійні пристрої і монітор). Деякі компанії можуть міняти лише елементи живлення в акумуляторах.

Що ще можна, а, точніше, не можна поміняти?

Можна спробувати змінити також системну плату разом з процесором і пам'яттю, але на відміну від тієї ж операції у стандартному комп'ютері - далеко не кожен ноутбук це дозволить. З причин обмежених розмірів доведеться сильно постаратися, аби знайти щось аналогічне по габаритах, і з кращими характеристиками, та і грошей це коштує немало. В такому разі простішим буде продати старий ноутбук і купити, додавши певну суму, новий.

Вбудовані пристрої (такі як модем або, наприклад, аудіоадаптер, всілякі контроллери) проапгейдити складно. Але за наявності роз'єму USB в необхідного девайса або якщо існують аналогічні модулі (наприклад, PCMCIA), це можна-таки замінити. Апгрейд клавіатури або тачпада найпростіше вирішується за допомогою зовнішніх клавіатур або комп'ютерних мишей.

І наостанок відзначимо, що при апгрейді ноутбука слід враховувати наступні речі:

- Конструкцію ноутбука і наявні характеристики комплектуючих. Про це вже написано вище - не всі пристрої впишуться у вашу клофігурацію, вони можуть не підійти по розмірах або використовуватиметься не в повну силу.

- Можливість самостійної заміни (чи вистачить знань і умінь), в іншому випадку, якщо є сумніви, варто звернутися в сервісний центр.

- Кількість грошей. Як правило, апгрейд дешевше, ніж повна заміна ноутбука, але в деяких випадках наближається за вартістю.

В цілому ж модернізація ноутбука дозволяє радіти роботі і відпочинку, завдяки підвищенню продуктивності. Ну а далі вибір за користувачем - міняти ноутбук повністю або знову робити апгрейд.


Полюбляєте мультимедіа і плануєте апгрейд аби ніц не "тормозило"? У такому разі варто і програмне забезпечення оновити. У першу чергу програми для обробки фотографій

•Редактировать

Раніше Види вірусів: класифікація компютерних вірусів | Пізніше Брендові ноутбуки

Один коментар на публікацію “Апгрейд ноутбуків”

  1. Serjao пише:

    Гарантія на такі речі, зазвичай, дається максимум на 2-3 роки. Тобто за меншу кількість часу(рік-півтора) ноутбук просто не встигає стати занадто слабким для використання. А вже після закінчення - можна й треба його розбирати та апгрейдити.

Залишити коментар

Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти