Довідник компютерних абревіатур і скорочень

Категорії статей: Переферія ; 21.11.2010

Маючи справу з комп'ютерами, ми постійно стикаємося з різними абревіатурами і скороченнями. Деякі з них ми розуміємо, оскільки вони у нас на слуху. Сенс інших нам пояснюють друзі. На рахунок інших доводиться спеціально цікавитися у продавців в комп'ютерних магазинах. Сенс четвертих доводиться довго шукати в спеціальних виданнях або в інтернеті. Аби допомогти вам ефективніше взаємодіяти з комп'ютерами ми склали цей довідник комп'ютерних абревіатур.

комп'ютерні абревіатури

AGP - прискорений графічний порт (Accelerated Graphic Port) - шина, яка розроблялася спеціально для роботи з графічним адаптером і мала вищу пропускну спроможність в порівнянні з PCI. На даний момент морально застарілим рішенням і майже не використовується у розробці нових плат.

ATA - підключення типа AT (Advanced Technology Attachment) - шина для підключення жорстких дисків і інших накопичувачів.

BIOS - основна (базова) система вводу/виводу (Basic Input/Output System) - спеціальний набір базових програм для перевірки устаткування комп'ютера під час його запуску, а також для підтримки обміну даними між пристроями.

CMOS - металлооксидний напівпровідник (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor) комплементу - незалежна пам'ять для зберігання інформації про конфігурацію комп'ютера.

DMI (Desktop Management Interface) - частина BIOS, яка містить різну інформацію про материнську плату, виробника, тип роз'єму процесора і багато що інше. Використовується для повідомлення цієї інформації операційній системі.

DNS - система перетворення доменних імен (Domain Name System) - дозволяє перетворювати буквене представлення назви домена в числове, в IP-адрес, (наприклад, tech-buy.ru у 91.243.42.37) і навпаки.

dpi - крапок на дюйм (dots per inch) - одиниця виміру роздільної здатності (якості друкарського, відсканованого або фотографічного зображення).

D-Sub - тип роз'ємів (аналогових) для з'єднання різних пристроїв. Число, що вказується в назві (наприклад, D-Sub 15), вказує на кількість контактів в роз'ємі.

DVI - цифровий відеоінтерфейс (Digital Visual Interface) - інтерфейс, використовуваний для підключення монітора до відеоадаптера.

FAT - таблиця розміщення файлів (File Allocation Table) - файлова система, використовувана в MS-DOS і Windows. Існують три основні версії: FAT-12 (використовується на дискетах), FAT-16 і FAT-32 (використовуються на жорстких дисках).

ftp - протокол передачі файлів (File Transfer Protocol) - мережевий протокол, за допомогою якого завантажують файли на віддалений сервер, а також скачують.

http - протокол передачі гіпертексту (HyperText Transfer Protocol) - основний протокол, використовуваний при навігації по Інтернету.

IDE - електроніка, інтегрована на диск (Integrated Drive (Device) Electronics), - технологія підключення жорстких дисків і інших пристроїв до материнської плати.

IMAP - протокол доступу до повідомлень через інтернет - один з протоколів, що дозволяють дістати доступ до вхідної електронної пошти. Представляє більше можливостей, чим протокол POP, хоча і складніший. Саме із-за своєї складності цей протокол зараз менш популярний, чим POP.

IP - інтернет-протокол (Internet Protocol) - забезпечує глобальну адресацію комп'ютерів в мережі Інтернет.

IRDA (Infrared Data Association) - набір стандартів для безпровідної передачі даних за допомогою інфрачервоних променів.

ISA - промисловий стандарт архітектури (Industry Standard Architecture) - стандарт комп'ютерних шин, що застосовувалися раніше на IBM РС-сумісних комп'ютерах. Зараз зустрічається украй рідко.

LPT - паралельний порт, що традиційно застосовувався для підключення принтера. Зараз поступово витісняється інтерфейсом USB, хоча як і раніше зустрічається на багатьох материнських платах.

MBR (Master boot record) - перший сектор жорсткого диска. Саме з нього починається завантаження операційної системи комп'ютера.

NNTP (Network News Transfer Protocol) - протокол, що дозволяє користуватися службою Usenet (служба груп новин або телеконференцій).

NTFS - файлова система операційної системи NT (NT File System) - дана система має більше можливостей, чим FAT, але не підтримується деякими операційними системами. Складність забезпечити підтримку NTFS в тому, що специфікація NTFS - торгівельний секрет Microsoft. Власне NT переводиться як "Нова технологія" (New Technology).

NTP - протокол мережевого часу (Network Time Protocol) - служить для синхронізації часу даного комп'ютера з віддаленими комп'ютерами.

PAL (Phase Alternation by Line) - один із стандартів кольорового телебачення. Характеризується 25 кадрами в секунду, 625 рядками в кадрі і колірною моделлю YUV.

PCI - шина для з'єднання периферійних компонентів (Peripheral Component Interconnect) - основна шина для різних карт розширення. Специфікація належить фірмі Intel. Представлена в 32- і 64-розрядних версіях. Працює на частотах 33 і 66 Мгц відповідно. Дозволяє підключати до комп'ютера до 10 PCI-сумісних плат. На PCI частіше виконують модеми, звукові карти, мережеві карти, Wi-Fi-карти, контроллери RAID, USB і ін. В даний час практично витіснена сучаснішим типом шини - PCI-Express.

PCI Express, або PCIe, або PCI-E (відома також як 3GIO for 3rd Generation I/O) - комп'ютерна шина передачі даних, яка використовує програмну модель шини PCI і високошвидкісний фізичний протокол, заснований на послідовній передачі даних.

Шиною PCI Express підтримується:
гаряча заміна карт;
гарантована смуга пропускання (QOS);
управління енергоспоживанням;
контроль цілісності передаваних даних.

PCL - мова управління принтером (Printer Control Language) - використовується в апаратах виробництва компанії Hewlett Packard і деяких інших. Особливістю PCL є те, що він ділить роботу між процесором принтера і процесором комп'ютера, що дозволяє збільшити швидкість виведення сторінок на друк. Правда, від цього страждає якість друку.

PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) - стандарт для підключення різних пристроїв до мобільних комп'ютерів. Пристрої, що підключаються, діляться на три типи: I, II і III, і мають розмір з кредитну карту. Пізніше стандарт PCMCIA отримав нову назву: РС Card.

PDF - формат переносимих документів (Portable Document Format) - широко поширений у видавничій справі. Розроблений фірмою Adobe. Зручний як міжплатформений стандарт, дозволяє переглядати і друкувати документи в оригінальному вигляді.

PGP (Pretty Good Privacy) - система шифрування текстів. Популярна в інтернеті. Часто використовується для шифрування електронної пошти.

PIO - програмоване введення-виведення (Programmed Input-Output) - режим обміну даними з жорстким диском. Забезпечує швидкість передачі даних від 3,3 до 16,6 мегабайтів в секунду.

PNP - "Встанови і грай" (Plug & Play, Plug-and-Play) - стандарт комп'ютерних плат, при якому ідентифікація, налаштування і установка відповідного драйвера плати проводиться комп'ютером автоматично. Розроблений корпорацією Intel.

PNG - переносима мережева графіка (Portable Network Graphics) - графічний формат представлення растрових зображень. Розроблений як альтернатива формату GIF, що має патентні проблеми. Є вільним, не вимагає сплати ліцензійних відрахувань. Дозволяє зберігати зображення з глибиною кольору у 64 біт на піксель. Підтримує окремий альфа-канал, можливість використання гамми, збереження компрессированных або некомпрессированных текстових вставок для зберігання інформації про копірайт. Так само, підтримує покращений формат стискування даних, використовуючи алгоритм стискування Deflate, при якому інформація не втрачається. У цьому його перевага перед JPEG. Мінусом PNG є те, що він, на відміну від GIF, не підтримує анімовані зображення.

QWERTY - тип клавіатури. На відміну від безлічі інших (наприклад, Dvorak), це стандартна для персональних комп'ютерів клавіатура. В даний час набуває все більшого поширення в коммуникаторах і смартфонах (не дивлячись на свою громіздкість).

RAM (Random Access Memory) - вид пам'яті, що допускає не лише читання, але і запис даних. ОЗУ.

RARP - зворотний ARP (Reserve ARP) - інтернет-протокол, за допомогою якого за адресою станції в локальній мережі можна взнати відповідний IP-адрес.

RAS (Raw Address Strobe) - сигнал, використовуваний при роботі з оперативною пам'яттю для визначення рядка в банку даних динамічної RAM.

SCSI - малий комп'ютерний системний інтерфейс (Small Computer System Interface) - високошвидкісна шина, використовувана для підключення до комп'ютера різних пристроїв (жорсткі диски, CD-ROM і ін.).

S.M.A.R.T. - технологія самодіагностики, аналізу і звітності (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) - технологія, розроблена для підвищення надійності і збереження даних на жорстких дисках.

UDF - універсальний файловий формат (Universal Disk Format) - спеціальна файлова система для записуваних CD-DVD дисків. Дозволяє, записавши інформацію на диск, не закривати сесію (не фінализовувати диск), тобто працювати з компакт-диском, як з дискетою. Примітно, що спочатку ця система була розроблена саме для роботи з гнучкими магнітними носіями.

•Редактировать

Раніше Розєми ноутбука - призначення портів та роз'ємів | Пізніше Типові поломки в ноутбуках

Залишити коментар

Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти