FAQ по ноутбукам

Категорії статей: Ноутбуки ; 15.11.2010


Загальні питання по ноутбукам
Які бувають ноутбуки?
Що означає одно-, двох- або трьохшпиндельні ноутбуки?
Що таке Tablet РС?
Refurbished-ноутбук - що це?
Що таке «брендовий» ноутбук?

Залізо ноутбуків
Що означає термін «платформа» ноутбука?
Який процесор, AMD або Intel, для ноутбука найкращий?
Чому процесори в ноутбуках інколи працюють на дуже низькій частоті?
Як розшифрувати маркіровку процесорів сімейства Intel Core 2 Duo?
Як розшифрувати маркіровку процесорів сімейства AMD Turion 64?
Скільки пам'яті потрібно для нормальної роботи ноутбука?
Чи можна на ноутбуку з інтегрованою відеокартою грати в сучасні 3D-ігри?
Як взнати, чи може гра «Х» працювати на ноутбуку «Y»?
Які розміри матриці ноутбука забезпечують найбільший комфорт?
Який жорсткий диск вибрати для ноутбука?
Які бувають плати розширення для ноутбуків?
Які безпровідні інтерфейси є в ноутбуках?
Який інтерфейс швидший, USB 2.0 чи FireWire?
Що таке замок Кенсінгтона?

Експлуатація ноутбуків
Чи можна самому поліпшити параметри ноутбука?
Де можна знайти драйвери до ноутбука?
Як правильно експлуатувати акумулятор ноутбука?
Чим чистити корпус і матрицю ноутбука?
Як можна перевірити матрицю ноутбука?
Гібернація, режим очікування, сплячий режим - що це таке і навіщо це потрібно?
Навіщо потрібний прихований розділ на жорсткому диску ноутбука?
Чому при роботі ноутбука блок живлення сильно гріється?
Чому деякі ноутбуки під час роботи ледве чутно «пищать»?
Чому в сучасних ноутбуках немає кнопки «Reset»?
Що робити, якщо на клавіатуру ноутбука пролилася яка-небудь рідина?


Загальні питання по ноутбукам


Які бувають ноутбуки?

Відповідь: Сучасні ноутбуки можна розділити на декілька основних класів:

 • Ультракомпактні ноутбуки (або субноутбуки) - відрізняються компактними розмірами і служать для роботи в «польових умовах» (в дорозі, в тривалих відрядженнях і роз'їздах) і більше експлуатуються на колінах, чим на столі. У свою чергу, вони можуть підрозділятися на дві категорії:
 • a) SuperSlim (надтонкі, надпортативні) - займають проміжне положення між Slim-ноутбками і КПК. Діагональ матриці не перевищує 10-11", вага - не більш за один кг, клавіатура гранично зменшена і для постійної роботи практично непридатна.

  b) Slim (тонкі і легкі) - Діагональ матриці (останнім часом популярні широкоформатні) 12"-13", вага - менше двох кг, клавіатура повнофункціональна, але через невеликий розмір (який визначається, в першу чергу, габаритами корпусу), не завжди зручна.

 • Заміна настільного комп'ютера (Desktop replacement), або дескноутбуки - високопродуктивні ноутбуки, використовувані не стільки як ноутбук, скільки як звичайного ПК, повноцінно замінюють настільну робочу станцію. Дескноутбуки відрізняються значними габаритами і вагою (3,5 кг і більш), чималим екраном (найчастіше - 17" дюймів і більш), високою продуктивністю (частенько - також і в «важкій» 3D-графіці), повнорозмірною клавіатурою (інколи навіть з блоком цифрових клавіш) і повним набором різних портів вводу-виводу. Все це перетворює вбудовану батарею такого ноутбука на свого роду інтегрове ДБЖ (джерело безперебійного живлення), адже про скільки-небудь серйозний час автономної роботи настільки потужного комп'ютера говорити не доводиться.

  Різновидом дескноутів для домашнього використання є мультимедійні ноутбуки (або мобільні медіацентри), що мають, в повній відповідності зі своєю назвою, розширені можливості по роботі з мультимедійним контентом.

 • Легкі і тонкі бізнес-ноутбуки є досить продуктивними і максимально функціональними, можуть довго працювати від батареї. Компактні розміри, і 14"-15" матриці (останнім часом широкоформатні), і відносно невелика вага (в межах двох-трьох кг) також є одними з важливих достоїнств цих мобільних комп'ютерів. Як правило, сучасні бізнес-ноутбуки мають підтримку ряду специфічних функцій корпоративного класу, наприклад, додаткові засоби захисту від несанкціонованого доступу (на зразок біометричної ідентифікації по відбитку пальця). Останнім часом стає більш ніж актуальною апаратно-програмна реалізація спеціальних корпоративних можливостей на рівні платформи

  Одним з різновидів бізнес-ноутбуків є дорогі іміджеві (або елітні) ноутбуки, основною відмінною рисою яких є стильний і оригінальний (деколи, навіть чудернацький) дизайн. Такі ноутбуки зазвичай випускаються в невеликих кількостях і служать виключно для підтвердження високого соціального статусу (або претензій на нього) свого власника. Вельми часто до цієї категорії відносяться планшетні і «трансформерні» моделі.

 • На самому нижньому рівні ієрархічних «сходів» ноутбуків стоять дешеві і найбільш багаточисельні бюджетні ноутбуки. Ці портативні комп'ютери по габаритах і масі розташовуються приблизно посередині між бізнес-ноутбуками і дескноутами, оснащені такими ж матрицями (по розміру, але не завжди такої ж якості), їх функціональність не особливо вражає і визначається, в першу чергу, максимально низькою ціною.

 • Абсолютно новий, поки практично експериментальний клас ноутбуків - так звані UMPC (Ultra Mobile РС) - надлегкі і надкомпактні моделі, габарити яких не порівняні з КПК або навіть смартфонами, з екраном порядка п'ят-сім дюймів - щось подібне до зменшених варіантів планшетних ПК, що примудряються, проте, залишатися x86-системами під управлінням повноцінних «стаціонарних» операційних систем типу Windows Vista.

 • Що означає одно-, двох- або трьохшпиндельні ноутбуки?

  Відповідь: Функціональні можливості ноутбуків не в останню чергу визначаються кількістю дискових накопичувачів (по числу шпинделів), встановлених в них. Вони можуть бути одно-, двох- або трьохшпиндельними:

 • до одношпіндельних пристрої выдносять, перш за все, ультракомпактні ноутбуки, в більшості з яких встановлюється лише HDD, а оптичні приводи якщо і входять в їх комплектацію, то лише у вигляді зовнішніх пристроїв;
 • двошпіндельні ноутбуки (найбільш поширені в даний час) мають вбудовані HDD і оптичний привід, причому в деяких моделях останній є знімним, тобто замість нього в спеціальний відсік можуть бути встановлені інші пристрої (наприклад, другий HDD, додаткова батарея або флоппі-дисковод);
 • трьохшпиндельні ноутбуки мають повний комплект накопичувачів: HDD, FDD і оптичний привід. Правда, в такій комплектації вони давно не випускаються - FDD остаточно і безповоротно зійшов з «дистанції». Проте останнім часом клас трьохшпиндельних ноутбуків, схоже, відроджується - деякі моделі дескноутів мають, разом з оптичним накопичувачем, два постійно встановлених жорстких диска.

 • Що таке Tablet РС?

  Відповідь: Tablet РС, або планшетні комп'ютери, це мобільні пристрої з рідкокристалічними сенсорними дисплеями, що підтримують рукописне введення даних, і оснащені однією з версій операційної системи Windows XP Tablet РС Edition або Windows Vista. По габаритах, та і основним можливостям, вони, в основному, відповідають Slim-ноутбукам - в них встановлюються такі ж процесори, жорсткі диски, інтерфейси. Конструктивно планшетні комп'ютери діляться на дві категорії: «чисті» планшети з сенсорними дисплеями (щось подібне до КПК-«переростка», сюди можна віднести і новомодні ультрамобільні ПК - UMPC), а також клавіатурні планшетники (або ноутбуки-«трансформери»), повноцінні, оснащені клавіатурою, ноутбуки, в яких сенсорний дисплей може розвертатися «обличчям» назовні і закривати клавіатуру.

  Refurbished-ноутбук - що це?

  Відповідь: Factory RefurBbished (FRB) або, простіше кажучи, ref-ноутбуки (відновлені ноутбуки), є товаром, який по тих або інших причинах повторно виставляється на продаж виробником. Найчастіше це може бути партія ноутбуків, що не пройшла вихідний технічний контроль і повернена заводу-виготівникові, або застарілі моделі, або крупна партія ноутбуків, централізовано куплена якою-небудь корпорацією і, після певного часу, повернена виробникові. За великим рахунком, не настільки важливо, по яких причинах партія ноутбуків повернулася до виробника. Головне, що всі ноутбуки з цієї партії прошли ремонт і повний цикл тестування в заводських умовах. Після цього відновлені ноутбуки поступають в канали роздрібного продажу, але за пониженими цінами, з «урізаною» гарантією і рівнем сервісу. Що, деколи, робить покупку такого ноутбука дуже привабливою.

  Що таке «брендовий» ноутбук?

  Відповідь: Зазвичай «брендовими» ноутбуками вважають пристрої, що продаються під однією з усесвітньо відомих торгівельних марок. Не так давно це була продукція американських компаній IBM, Hewlett Packard, Dell і Compaq, японських Toshiba і Sony. Проте останнім часом, у зв'язку з «зникненням» колись відомих виробників, деяким зниженням якості продукції провідних «брендів» і, що саме головне, з швидким «змужнінням» корейсько-китайських «драконів», поняття «бренд» втратило минулий лиск. Так, горде ім'я IBM сьогодні носять ноутбуки, вироблені китайською компанією Lenovo, Compaq став лише однією з торгівельних марок НР і так далі. Таким чином, в даний час, коли і якість, і рівень сервісного обслуговування ноутбуків провідних виробників практично вирівнялися і залежать, в першу чергу, від їх цінового позиціювання, поняття «бренд» остаточно втратило минулу чарівність і не означає майже нічого, окрім престижності марки.


  «Залізо» ноутбуків


  Що означає термін «платформа» ноутбука?

  Відповідь: Поняття «Платформа ноутбука» позначає набір, що включає мобільний процесор разом з набором системної логіки і картою Wi-Fi. Поняття було введено компанією Intel в 2003 році. Мобільна платформа Intel першого покоління Centrino (відома під кодовим найменуванням Carmel) містила всі три обов'язкові компоненти: вище названий процесор, мобільний чіпсет сімейства 855 і модуль безпровідного зв'язку PRO/Wireless 2100 (802.11b). Лише ноутбуки, що задовольняють цій умові, могли носити логотип Centrino.

  Друге покоління Centrino (Sonoma), випущене в 2005 році, включало 90-нм процесор Pentium- M (ядро Dothan), чіпсет i915, що забезпечував підтримку шини PCI-Express і пам'ять DDR2 (разом із звичайною DDR), і безпровідну мережеву карту Pro Wireless 2200 (стандарт 802.11b/g).

  У третє покоління Centrino (Napa), що з'явилося в 2006 році, увійшли двоядерні процесори Intel Dual Core (гілка Centrino Duo) або одноядерні Core Solo (гілка Centrino), чіпсети i945 і Wi-Fi карта PCI-Express Pro Wireless 3945ABG (802.11a/b/g).

  В даний час випущено четверте покоління платформи Centrino, що отримало назву Santa Rosa. У нім, окрім традиційного набору з процесора Core 2 Duo минулого покоління, чіпсета i965 і адаптера безпровідного зв'язку Wireless Wi-Fi Link 4965AGN (підтримує нову специфікацію 802.11n), опционально включений і модуль високошвидкісної флеш-памяті ITM (Intel Turbo Memory), який є проміжною ланкою між HDD і ОЗУ, здатним забезпечити швидше завантаження ОС і ряду застосувань.

  Платформа для бізнес-ноутбуків від Intel носить назву vPro. Неодноразово мали місце спроби випустити платформи для настільних систем, але як правило, їх платформені назви і специфікації залишаються відомі лише фахівцям.

  Який процесор, AMD або Intel, для ноутбука найкращий?

  Відповідь: До недавнього часу домінування продукції Intel в сегменті мобільних процесорів було досить відчутним. Проте з виходом CPU Turion 64 і, особливо, Turion 64 X2, не дивлячись на вражаючі успіхи Intel Core Duo/Core 2 Duo, компанія AMD змогла закріпитися в сегменті не лише бюджетних мобільних рішень, але навіть в середньому ціновому діапазоні.

  Порівнюючи основні параметри двоядерних процесорів обох конкурентів (AMD Turion 64 X2 і Intel Core Duo) однієї і тієї ж «вагової категорії», можна відмітити, що їх продуктивність практично однакова. При цьому «двохядерник» Intel дещо економічніший, що безпосередньо впливає на час автономної роботи ноутбука. Зате його конкурент від AMD - дещо дешевше, що не може не позначитися на кінцевій вартості ноутбука. А що важливіше, більший час автономної роботи, або менша вартість (за інших рівних умов) ноутбука, кожен вирішує сам.

  Що стосується бюджетних рішень Intel Celeron M і AMD Mobile Sempron, то сьогодні немає принципової різниці, який з них використовувати - обоє вони цілком і повністю відповідають вимогам (треба сказати, не найвищим), що пред'являються до мобільних процесорів для недорогих бюджетних ноутбуків. Проте, їх продуктивність сповна достатня для будь-яких сучасних застосувань, від своїх «старших побратимів» вони відрізняються, в основному, лише дещо примітивнішою системою енергозбереження.

  Чому процесори в ноутбуках інколи працюють на дуже низькій частоті?

  Відповідь: У ноутбуках зазвичай встановлюються спеціально розроблені процесори із зниженим енергоспоживанням, це забезпечує відносно тривалу роботу системи при живленні від батарей. Наприклад, в процесорах компанії Intel використовуються різні варіанти технології SpeedStep, що забезпечують динамічну зміну робочої частоти процесора, залежно від його завантаження. Під час простоїв або при мінімальному завантаженні системи процесор працює на низьких частотах, витрачаючи помітно менше електроенергії. Але як тільки буде запущено ресурсоємну програму, процесор відразу задіює всі свої «резерви». У процесорах AMD є аналогічна технологія PowerNow.

  Як розшифрувати маркіровку процесорів сімейства Intel Core 2 Duo?

  Відповідь: Процесори Intel Core 2 Duo маркіруються п'ятизначним буквено-цифровим індексом. Перша буква позначає рівень енергоспоживання (TDP - Thermal Design Power, тепловий пакет). Типові буквені індекси мобільних процесорів:

  Т - стандартний процесор (TDP - від 25 до 55 Вт);

  L - процесор із зниженим енергоспоживанням (TDP - від 15 до 25 Вт);

  U - процесор з наднизьким енергоспоживанням (TDP - нижче 15 Вт).

  Перша цифра чотиризначного індексу для серій «T» і «L» вказує на об'єм кеш-пам'яті другого рівня: «5xxx» - 2 Мб, а «7xxx» - 4 Мб (окрім Т7100, який має 2 Мб кеша L2). Останні три цифри відображають відносний рівень продуктивності процесора.

  Як розшифрувати маркіровку процесорів сімейства AMD Turion 64?

  Відповідь: Сімейство мобільних процесорів AMD середнього рівня складається з одноядерного Turion 64 (модифікацій ML, MT і MK) і двоядерного Turion 64 X2 (модифікація TL). Система нумерації процесорів складається із змішаного буквено-цифрового індексу і досить інформативна. Перша буква вказує на кількість ядер: «М"raquo; - для одноядерних і «Traquo; - для двоядерних. Друга буква позначає теплопакет: «Кraquo; означає не більше 45 Вт, «Lraquo; - не більше 35 Вт і «Тraquo; - не більше 25 Вт розсіюваної потужності. Таким чином, ми «навскидку" можемо оцінити теплопакети різних мобільних процесорів AMD - чим «старше" друга буква, тим економічніше процесор. За буквеним індексом через дефіс слідує двозначний цифровий, вказуючий на рейтинг процесора (по аналогії з сімейством Athlon, але без двох нулів). Наприклад, процесор AMD Turion 64 X2 TL-50 є молодшою моделлю лінійки двоядерних процесорів і розсіює не більше 35 Вт.

  Скільки пам'яті потрібно для нормальної роботи ноутбука?

  Відповідь: Відносно ноутбуків справедлива стара комп'ютерна аксіома - чим більше пам'яті, тим краще. При використанні ОС Windows XP, для більш менш комфортної роботи з офісними програмами буде потрібно не менше 512 Мб, для «важчих» графічних застосувань і ігор - 1 Гб і більш. Windows Vista і Windows 7, як мінімум, подвоюють ці вимоги.

  Чи можна на ноутбуку з інтегрованою відеокартою грати в сучасні 3D-ігри?

  Відповідь: Не вартує. Всі, без виключення, інтегровані відеоядра (а також деякі дискретні) мають "шаред" пам'ять. Як би красиво не іменували виробники таку відеосистему (Shared Memory Architecture, Graphics Media Accelerator, TurboCache, HyperMemory), суть її залишається незмінною - як відеопам'ять використовується системна пам'ять ноутбука. І це веде до істотного зниження продуктивності відеосистеми. Для офісних застосувань і пасьянсів її вистачає, а для ігор і «важкої» графіки така відеосистема дуже слабка. Високу продуктивність в тривимірній графіці можуть забезпечити лише дискретні відеокарти, що мають власну відеопам'ять.

  Як взнати, чи може гра «Х» працювати на ноутбуку «Y»?

  Відповідь: Дуже просто - на упаковці кожної гри зазвичай вказуються її мінімальні системні вимоги. Аби гра могла, як мінімум, запуститися (про нормальну гру мови не йде) на ноутбуку, він повинен повністю відповідати (або перевершувати) мінімальні системні вимоги гри. Це стосується не лише відеопідсистеми (її параметри наводяться для випадку дискретної відеокарти, з інтегрованим відео краще і не намагатися запускати 3D-ігри), але і процесора, системної пам'яті і іншого. Якщо ноутбук відповідає не лише мінімальним, але рекомендованим системним вимогам, то на нім можна і пограти, хай і не з найвищою якістю.

  Чи мають матриці з глянсовим покриттям які-небудь перевага перед звичайними (матовими)?

  Відповідь: Глянсове (або «дзеркальне») покриття матриці забезпечує чітке і контрастне зображення на екрані ноутбука. Проте і недоліки в такого покриття не менш вагомі. І головні з них - велика кількість відблисків і надмірне віддзеркалення зовнішніх об'єктів (особливо помітних на темних ділянках зображення).

  Які розміри матриці ноутбука забезпечують найбільший комфорт?

  Відповідь: Основними параметрами матриці ноутбука є її діагональ і розширення. Фізичні розміри (діагональ) матриці ноутбука найчастіше визначають його габарити. Отже, якщо необхідний дійсно мобільний комп'ютер, з яким зручно працювати в будь-якій обстановці, - про великі матриці слід забути. Оптимальний варіант в цьому випадку - ноутбук з екраном 12-13". Для типового офісного ноутбука, який велику частину часу працює в одному місці, і який лише час від часу може бути узятий в поїздку, підійде модель з екраном 14-15".

  Якщо мобільність ноутбука не особливо важлива, то можна зупинитися на дескноутбуку з 17-дюймовим екраном. В даний час переважна більшість ноутбуків всіх категорій оснащуються широкоформатними (формат 16:10) матрицями з типовим розширенням 1280 х 800 (інколи 1280 х 768) для 12,1", 13,3", 14,1" і 15,4" моделей і 1440 х 900 або 1680 х 1050 (інколи - 1920 х 1200) - для 17".

  На питання, яка роздільна здатність найкомфортніша для очей, однозначної відповіді не існує. Тут все суто індивідуально - одному більше за смаком високе розширення, коли місця на екрані багато, але всі елементи дуже дрібні. Інший задовольниться невисоким, коли не доводиться особливо напружувати зір, аби роздивитися яку-небудь дрібницю. Але екран, деколи, може виявитися малуватим, аби на нім помістилися всі ці дрібниці.

  Який жорсткий диск вибрати для ноутбука?

  Відповідь: Жорсткий диск - один з небагатьох пристроїв в ноутбуку, яке можна без особливих проблем замінити силами самого користувача. У більш менш сучасних ноутбуках використовуються жорсткі диски 2,5" формату заввишки 9,5 мм (за винятком деяких надпортативних моделей, в які встановлюються «малята» формату 1,8") інтерфейсу SATA.
  Що стосується новомодних SSD (твердотілі накопичувачі на основі флеш-пам'яті, тобто без рухливих механічних частин), то вони досі невиправдано дороги, та за об'ємом не можуть повною мірою конкурувати із звичайними жорсткими дисками.

  Які бувають плати розширення для ноутбуків?

  Відповідь: Перші плати розширення для ноутбуків були формату PCMCIA з інтерфейсом на базі 16-розрядної «усіченої» версії IDE, який в пізніших версіях був замінений продуктивнішим 32-бітовим форматом РС Card/CardBus. Фізично обидва варіанти цих плат були ідентичними і повністю сумісними один з одним.

  На сьогоднішній день периферійні пристрої у форматі CardBus є найбільш поширеними. З 2005 року в ноутбуках почалося повсюдне впровадження послідовної шини PCI-Express. Не обійшла ця тенденція і плати розширення: у сучасних ноутбуках з'явився їх новий тип - ExpressCard, що базується, звичайно, на інтерфейсі PCI-Express. Карти ExpressCard дещо компактніше карт CardBus і бувають двох типів - ExpressCard/54 і ExpressCard/34. Їх довжина 75 мм, а ширина - 54 мм і 34 мм, відповідно. Окрім менших габаритів, карти ExpressCard забезпечують швидкість передачі даних до 250 Мб/с, чим істотно перевершують CardBus (132 Мб/с).

  Які безпровідні інтерфейси є в ноутбуках?

  Відповідь: Майже усі більш або менш сучасні ноутбуки оснащені мережевою картою Wi-Fi стандарту 802.11b/g, або, як мінімум, 802.11b. Деякі моделі мають трьохдіапазонну карту 802.11a/b/g, а найостанніші моделі (на базі платформи Santa Rosa) обзавелися і перспективним 802.11n, що дозволяє досягти удвічі більшої швидкості передачі (108 Мбіт/с), ніж 802.11a/g, з їх стандартними 54 Мбіт/с. Окрім безпровідної мережі Wi-Fi, більшість ноутбуків середнього (і практично всі - вищого) цінового діапазону, підтримують інтерфейс Bluetooth, що особливо цінується власниками стільникових телефонів (і деяких інших гаджетів).

  Який інтерфейс швидший, USB 2.0 чи FireWire?

  Відповідь: Інтерфейс IEEE1394а (відомий також як FireWire і i.Link) забезпечує максимальну швидкість передачі даних до 400 Мбіт/с, тоді як USB 2.0 - 480 Мбіт/с. На перший погляд, все однозначно - USB швидше. Але це лише на перший погляд. Особливості функціонування інтерфейсу USB сильно знижують реальну швидкість обміну, так що заявлені 480 Мбіт/с - не більше ніж красива рекламна цифра, що має дуже мало загального з дійсністю. А розробники IEEE 1394 в своїх специфікаціях виявилися чеснішими, і цифра 400 Мбіт/с набагато ближче до істини.

  У реальних умовах експлуатації інтерфейс IEEE 1394 має перевагу перед USB 2.0 приблизно на 15-25%. Зараз також набувають поширення інтерфейси версії IEEE 1394b (FireWire800) з подвоєною продуктивністю - до 800 Мбіт/с.

  Що таке замок Кенсінгтона?

  Відповідь: Замок Кенсінгтона (Kensington Security Slot або простіше - K-Slot) призначений для захисту ноутбука від крадіжок. Він представляє собою невеликий отвор (зазвичай в задній частині ноутбука), в який вставляється спеціальний металевий трос (security locks). Трос цей обертається довкола якого-небудь жорстко закріпленого предмету і закривається на замок - як велосипед на стоянці. Замками Кенсінгтона присутні в основному на ноутбуках бізнес-класу, безпеці яких приділяється підвищена увага.


  Експлуатація ноутбуків


  Чи можна самому поліпшити параметри ноутбука?

  Відповідь: Хоча апгрейд (модернізація) ноутбука, в порівнянні з настільним комп'ютером, звичайно, дещо обмежена, проте він можливий. Практично у всіх сучасних ноутбуках можна замінити процесор, в деяких - ще і відеокарту (модулі типу MXM або AXIOM). Правда, все це чисто теоретично, оскільки придбати у вітчизняних магазинах такі пристрої більш ніж проблематично, а якщо і удасться, то дуже сумнівно, що такий апгрейд буде виправданий - навряд чи існуюча система охолоджування ноутбука зможе нормально «остудити» набагато потужніший процесор і відеокарту.

  Зате «наростити» оперативну пам'ять - це будь ласка. Більш того, збільшення об'єму пам'яті є одним з найефективніших способів збільшити загальну продуктивність системи. Сьогодні у продажу можна зустріти практично будь-які модулі SODIMM для ноутбуків за вельми привабливими цінами, та і сам процес установки модуля надзвичайно простий і доступний самому користувачеві (якщо, звичайно, в ноутбуку є вільний слот для установки пам'яті).

  Така ж ситуація і з апгрейдом жорсткого диска. Якщо у вас досить старий ноутбук, то установка сучасного винчестера не лише дозволить зберігати на нім значно більше інформації, але і помітно збільшить швидкість завантаження ОС і програм, та і дані оброблятися на нім будуть швидше.

  Апгрейд дисководів оптичних дисків в більшості випадків також можливий, але дуже часто пов'язаний з певними проблемами. Наприклад, більшість виробників ноутбуків використовують нестандартні лицьові панелі дисководів, тому, аби замінити такий пристрій, інколи доводиться виконувати досить великий об'єм механічних робіт (в результаті яких про гарантію на привід, зрозуміло, можна забути). Тому частенько простіше придбати зовнішній оптичний привід, благо, ціни на них останнім часом знизилися.

  Таким чином, найбільш ефективний апгрейд ноутбука зазвичай зводиться до нарощування пам'яті і заміни HDD більш швидким і ємким.

  Де можна знайти драйвери до ноутбука?

  Відповідь: Всі необхідні драйвери для ноутбука слід шукати лише на сайті компанії-виробника. Треба бути уважним і викачувати драйвери саме для вашої моделі (у одній серії ноутбуків різні моделі можуть сильно розрізнятися). Іншими джерелами драйверів користуватися категорично не рекомендується.

  Як правильно експлуатувати акумулятор ноутбука?

  Відповідь: Практично всі сучасні моделі ноутбуків використовують літіє-іонні (Li-ion) акумуляторні батареї. Зазвичай якихось особливих дій з боку користувача такі батареї не вимагають. Єдине, що необхідно, - час від часу (зазвичай - раз на три місяці, або після тривалого зберігання) калібрувати цифрову систему управління зарядом батареї. Але не варто відразу лякатися «мудруватих» слів. Чтои відкалібрувати батарею, необхідно лише відключити джерело мережевого живлення і працювати з ноутбуком до повного розряду батареї. Все інше «розумна» система зробить сама. А якщо регулярно доводиться працювати до повного розряду батареї, то ще простіше - додаткове калібрування не потрібне.

  Крім того, не варто забувати, що сучасні акумулятори Li-ion мають досить вузький температурний діапазон і краще всього працюють при кімнатній температурі. Підвищення температури довколишнього повітря істотно скорочує термін їх служби, а пониження - знижує їх ефективність: вже при мінус 20°C Li-ion акумулятори втрачають працездатність. До речі, купувати «про запас» Li-ion акумулятори немає сенсу - їх особливість така, що, незалежно від того, використовуються вони чи ні, акумулятори «старіють» і приблизно через п'ять років «наказують довго жити» так само, як і ті батареї, що активно експлуатуються.

  Чим чистити корпус і матрицю ноутбука?

  Відповідь: Перш ніж починати очищення ноутбука, слід не лише вимкнути його, але і висмикнути вилку мережевого адаптера з розетки. І ще - категорично не рекомендується використовувати будь-які миючі засоби типа Fairy - розчинники, що входять в їх склад, можуть пошкодити захисне покриття матриці, крім того, багато хто з них залишають розводи.

  Чистити матрицю краще всього злегка зволоженою м'якою безворсовою серветкою (спеціально або простою фланелевою). Друга така ж серветка потрібна для протирання матриці «досуха», і протирати слід відразу, не чекаючи висихання поверхні, - інакше можуть залишитися розводи. В крайньому випадку, коли екран сильно забруднений (розводи від рідини, відбитків пальців), можна спробувати слабкий мильний розчин або придбати спеціалізовані засоби очищення (гель або аерозоль). Пил і бруд в щілинах корпусу ноутбука і між клавішами клавіатури можна видалити за допомогою м'якої кисті (від пилососа в цій ситуації буває не дуже багато користі), а рівні поверхні протерти злегка зволоженою серветкою. Але не тією, якою чистили матрицю, - для корпусу краще завести окрему.

  Як можна перевірити матрицю ноутбука?

  Відповідь: При візуальній перевірці матриці ноутбука, можна виявити її основні дефекти - наявність «битих» пікселів, інерційність матриці, нерівномірність її підсвічування і інше. Робиться це за допомогою однієї із спеціальних тестових утиліт - TFT-монитор тест, Tireal TFT test або Dead Pixel Tester (остання менш функціональна - вона дозволяє виявити лише «биті» пікселі і нерівномірність яскравості). Окрім них, можна скористатися універсальною утилітою для тестування ноутбуків Notebook Hardware Tester, яка, окрім перевірки матриці, дозволяє протестувати і батарею ноутбука, відеокарту, аудіосистему і перевірити функціонування клавіатури.

  Виявити «биті» пікселі і попутно перевірити рівномірність яскравості (підсвічування) матриці дозволить тест «Зафарбованний екран». Суть його проста - екран ноутбука послідовно замальовується різними кольорами, і, якщо на якомусь кольорі видно крапку, що світиться іншим кольором, то це означає, що матриця має дефектний піксель. Перевіряти рівномірність підсвічування слідує на білому і чорному екранах, і, бажано, в повній темноті. Для оцінки швидкості реакції матриці можна скористатися «бігаючою» по екрану фігурою (найчастіше - звичайним квадратиком) і спостерігаючи (або не спостерігаючи) «хвіст», що тягнеться за нею. Чіткість картинки можна перевірити за допомогою різних тестів - «Лінія», «Сітка» або «Дрібний шрифт». По лінійках яскравості і колірних смугах можна оцінити (хоч би наближено) граничні кути огляду матриці - оцінюючи міру зміни їх кольорів при різних позиціях.

  Гібернація, режим очікування, сплячий режим - що це таке і навіщо це потрібно?

  Відповідь: Велика і могутня українська мова, проте комп'ютерні терміни по-українськи чомусь завжди виходять або довгими, багатослівними, або... не виходять. Наприклад, стандартна зв'язка режимів призупинення роботи операційної системи, згідно специфікаціям управління живленням ACPI: Sleep/Standby/Hibernate, зазвичай переводиться як Сон/Режим очікування і... Гібернація. Інколи, правда, використовується термін «Сплячий режим» (наприклад, в російській версії Windows), який все остаточно заплутує (чим «Сплячий режим» відрізняється від режиму «Сну»?).

  Спробуємо розібратися. Отже:

 • Sleep, або «Сон» - відключення дисплея, оптичного і жорсткого диска, що є одним з різновидів переводу ноутбука в стан із зниженим енергоспоживанням. Час «засипання» цих пристроїв можна задати на вкладці «Схеми управління живленням» аплета «Електроживлення»;
 • Standby, або режим», що «очікування, - швидке «засипання» ноутбука шляхом відключення всієї периферії, процесора, відеокарти і так далі. Живлення подається лише на пам'ять, в якій зберігається операційна система і всі програми, запущені на момент включення режиму. Енергоспоживання ноутбука при цьому мінімальне. Відновлення працездатної системи після виходу з очікуючого режиму, відбувається практично миттєво. Найзручніше переходити в цей режим автоматично, по закриттю кришки ноутбука (включається на вкладці «Додатково» аплета «Електроживлення»);
 • Hibernate (Microsoft перекладає цей термін як «Сплячий режим», але краще «гібернація» - хай коряво, зате менше плутано) - збереження вмісту пам'яті (як системної, так і відеопам'яті) в спеціальний файл на жорсткому диску (hiberfil.sys), після чого живлення комп'ютера відключається. При наступному включенні, інформація з файлу hiberfil.sys завантажується у відповідну пам'ять, відновлюючи стан системи, який був на момент її виключення. Режим гібернації включається (по-умовчанню цей режим відключений) на вкладці «Сплячий режим» аплета «Електроживлення». Його доцільно використовувати замість «звичайного» виключення ноутбука.


 • Навіщо потрібний прихований розділ на жорсткому диску ноутбука?

  Відповідь: Останнім часом більшість крупних виробників ноутбуків вважають за краще не комплектувати продукцію компакт-дисками з дистрибутивом передвстановленої ОС, а зберігати її образ (разом з фірмовими утилітами і драйверами) в спеціальному прихованому розділі. Таке рішення, разом з очевидними плюсами, має не менш очевидні мінуси.

  Найголовнішим плюсом збереження образу ОС в прихованому розділі вважається простота відновлення вихідного (післяпродажного) стану вінчестера ноутбука замість довгої і досить трудомісткої процедури переустановлення ОС. Зрозуміло, таке відновлення не забезпечує збереження призначених для користувача даних і розділів HDD. До мінусів зберігання образу ОС в прихованому розділі варто віднести деяке зменшення об'єму жорсткого диска (прихований розділ зазвичай «від'їдає» не менше гігабайта дискового простору), а також можливість пошкодження образу при серйозній аварії жорсткого диска. Крім того, можливі певні складнощі з перенесенням прихованого розділу, при установці в ноутбук нового жорсткого диска.

  Чому при роботі ноутбука блок живлення сильно гріється?

  Відповідь: Імпульсні блоки живлення для сучасних ноутбуків зазвичай мають дуже невеликі розміри і, при цьому, вони досить потужні - віддають в навантаження від 50 до 90 Вт. Крім того, їх пластмасові корпуси суцільні, без яких-небудь вентиляційних отворів (не кажучи про таку розкіш, як активне охолоджування). Саме тому недивно, що, працюючи тривалий час, корпус блоку живлення неабияк нагрівається. Але якщо можна тримати руку на нім деякий час - значить, все нормально. А якщо рука не витримує цього випробування, тоді варто задуматися про доцільність подальшого використання такого блоку живлення.

  Чому деякі ноутбуки під час роботи ледве чутно «пищать»?

  Відповідь: У працюючому ноутбуку «пищати» можуть дроселя в інверторі матриці - перетворювачі низьковольтної напруги живлення ноутбука в «високу» напругу, необхідну для нормальної роботи лампи підсвічування LCD-матриці. В результаті магнітострикційних ефектів, в сердечнику дроселя (витки обмотки якого недостатньо міцно закріплені) можуть виникати високочастотні коливання, що сприймаються на слух як тихий «писк». Зрозуміло, що, залежно від фізичних властивостей кожного конкретного дроселя, «писк» цей може бути і виразно чутний, і бути відсутнім. Але, в будь-якому разі, «писк» назвати несправністю ноутбука не можна - якої-небудь загрози працездатності ноутбука він не несе. Але якщо він все-таки сильно дратує, то можна спробувати знайти дросель, який «пищить», і як слід просочити його зв'язуючим компаундом - наприклад, епоксидним клеєм. Звичайно, будь-які операції, пов'язані з розборкою ноутбука, можна проводити лише на свій страх і ризик, чітко усвідомлюючи, що ви робите, і чим все це може обернутися в разі невдачі.

  Чому в сучасних ноутбуках немає кнопки «Reset»?

  Відповідь: Мабуть, тому, що виробники ноутбуків впевнені в стабільності операційної системи Windows. Частково вони мають рацію - надійність роботи Windows XP, Vista і Windows 7 не можна порівнювати з Windows 98 (не говорячи вже про Windows 95). Проте, Windows завжди залишається Windows - хай і дуже рідко, але сучасні Windows, деколи, здатні піднести неприємний сюрприз. І яким чином повернути до життя «завислий» комп'ютер без заповітної кнопки «Reset»? У більшості ноутбуків слід утримувати (декілька секунд) кнопку включення живлення. Ноутбук вимкнеться, і ви дістанете можливість нормально запустити його знову.

  Що робити, якщо на клавіатуру ноутбука пролилася яка-небудь рідина?

  Відповідь: В разі попадання якої-небудь вологи всередину ноутбука слід ВІДРАЗУ вимкнути ноутбук (навіть не піклуючись про коректне завершення роботи Windows) і відключити блок живлення. Після цього слід перевернути ноутбук вверх дном (аби якомога більше рідини витекло з нього) і остаточно знеструмити, знявши акумуляторну батарею (все це робити краще дуже швидко). Якщо в ноутбуку є батарея підживлення CMOS (і ви знаєте, де вона знаходиться), то відключіть і її.

  Після цього, слід звернутися в сервісну службу, довіривши очищення і просушування ноутбука професіоналам. Відновлення його в цьому випадку буде реальним, хоч і недешевим. Проте дешевше, ніж покупка нового апарату. Будь-яка самодіяльність (на зразок спроби просушити ноутбук феном і інші подібні дурощі) можуть лише погіршити ситуацію (особливо, якщо пролиті рідини є агресивними: типа алкогольних або газованих напоїв, мочі братів наших менших і т.п.), а спроба включити ноутбук до повного просушування всіх його «нутрощів» - практично гарантує йому «летальний результат».

  По зовнішнім джерелам.

  •Редактировать

  Раніше Історія ноутбука - етапи історичного розвитку ноутбуків | Пізніше Захист ноутбука і небезпеки, що підстерігають ваш ноутбук

  Залишити коментар

  Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти