Історія ноутбука - етапи історичного розвитку ноутбуків

Категорії статей: Ноутбуки ; 15.11.2010

Саме з появою ноутбука людина отримала можливість користуватися ПК і не бути прив'язаною до певного місця і постійного джерела електроенергії. У даній статті ми розповімо про історію ноутбуків.

Алан Кей - ім'я що назавжди увійшло до історії ноутбукобудування. Саме йому належить ідея створення переносного комп'ютера який повинен був би мати розміри блокнота, зберігати на внутрішніх носіях всю необхідну користувачеві інформацію, володіти плоским і тонким екраном.

Dynabook - саме так назвав своє дітище Алан Кей, має бути доступним для будь-якого користувача ПК. Завдяки активному прискоренню темпу технічного прогресу в кінці минулого століття, цей проект, що здавався фантастичним у той час, був реалізований ще за життя його автора.

Історія виникнення ноутбука

У 1979 році ноутбук був представлений публіці, а його творець, Уїльям Могрідж, став першою людиною, що спробувала втілити ідеї Алана Кея в кінцевому продукті настільки точно, наскільки дозволяли технології того часу. Grid Compass був створений за замовленням NASA і виявився настільки вдалою розробкою, що їм на початку 1980-х років оснащувалися космічні човники USA. Усередині такого ноутбука знаходився запамятовуючий пристрій на циліндрових магнітних дисках, він мав ємність у 340 кілобайт. Корпус першого у своєму роді ноутбука був виконаний із сплаву магнію, дисплей, що вдавав із себе відкидну кришку, був електролюмінісцентним. Grid Compass використовував процесор Intel 8086, який працював на тактовій частоті 8 мегагерц. Цікавий факт - ноутбукв був оснащений модемом на 1200 бод/c. Grid Compass важив в п'ять разів менше будь-якого іншого комп'ютера, який мав аналогічною продуктивність, але не мав автономного живлення і коштував близько восьми тисяч доларів.

Але Grid Compass не можна було назвати повноцінним ноутбуком з тієї простої причини, що він не мав можливості автономної роботи. Перший же реально мобільний комп'ютер, спроектований Адамом Осборном спеціально для роботи в поїздках, був представлений в 1981 році і носив назву Osborne 1.

Osborne 1 поставлявся з передвстановленою операційною системою Osborne System One і набором програмного забезпечення: текстовим процесором WordStar, редактором електронних таблиць SuperCalc, системою управління базами даних dBase II і двома версіями мови програмування BASIC. Портативний комп'ютер мав автономну систему живлення, важив одинадцять кілограмів і пропонувався потенційним покупцям за 1800 доларів. Ноутбук мав процесор Zilog Z80, що працював на тактовій частоті 4 мегагерци, оснащувався 64 кілобайтами оперативної пам'яті, послідовним і паралельним портами. Вбудований монохромний ЕПТ-дисплей підтримував лише текстовий режим, відображуючи при роботі 24 рядки по 52 символи в кожному. Розмір екрану дорівнював п'яти дюймам, що було обумовлене технологічною неможливістю забезпечити автономну роботу для дисплеїв великих розмірів. Дискова система комп'ютера складалася з двох «флопповодів», що дозволяли працювати з п'ятидюймовими дискетами ємкістю 91 або 182 кілобайти. Під кожним з накопичувачів розташовувався відсік, призначений для установки додаткових пристроїв, наприклад модему. Корпус комп'ютера був компактним, клавіатура була оснащена 69 клавішами.

Попит на перші ноутбуки виявився настільки високим, що компанія Адама Осборна стала найуспішнішою в Силіконовій Долині. Osborne Computer Corporation продавала до десяти тисяч екземплярів Osborne 1 щомісячно. Але незабаром компанія, через допущені маркетингові помилки розорилася. Необхідно відзначити, що згодом Compaq, IBM і інші виробники комп'ютерної техніки багато в чому повторювали вдалу конструкцію Адама Осборна.

У 1982 році компанія Epson випустила перший в світі ноутбук Epson HX-20, оснащений РК-дисплеєм (монохромний РК-дисплей відображував чотири рядки тексту по 20 символів в кожному) і був двопроцессорною системою на основі Hitachi 6301, важив півтора кілограми, мав послідовний порт і вбудований стрічковий накопичувач. У ПЗП Epson HX-20 був записаний Microsoft BASIC.

У березні 1983 року у продажу з'явився Compaq Portable, що архітектурно базувався на 5 Мгц процесорі Intel 8088. Він був оснащений двома НГМД, монохромним дев'ятидюймовим екраном, і працював під управлінням операційної системи MS-DOS. Корпус Compaq Portable мав форму валізи, клавіатура, як і в Osborne 1, була кришкою передньої панелі.

У січні 1984 року компанією Commodore Computes був розроблений перший ноутбук, оснащений кольоровим екраном. Commodore SX-64 мав форму валізи, важив близько восьми кілограмів і коштував 1000 доларів. П'ятидюймовий кольоровий екран мав у графічному режимі роздільну здатність 320х200 крапок. Ноутбук мав інтерфейси S-Video і RCA, трьохканальний звуковий контроллер і два порти для підключення ігрових маніпуляторів.

У 1986 році компанія IBM представила публіці свій перший лептоп, побудований на базі процесора Intel, - IBM Convertible РС. Важив він п'ять з половиною кілограмів, мав 5 Мгц процесор Intel 8088 і об'єм оперативної пам'яті 256 кілобайт. Дискова система цього ноутбука складалася з двох тридюймових «флопповодів» ємністю 720 кілобайт. Комп'ютер працював під управлінням РС-dos версії 3.2, мав автономне живлення і РК-дисплей 640x200 крапок. Жодних портів вводу-виводу або вбудованих пристроїв передбачено не було - всі вони підключалися до спеціального адаптера, який, у свою чергу, з'єднувався з роз'ємом системної шини на задній стінці ноутбука. Екран цього комп'ютера можна було від'єднати, що вельми зручно, якщо необхідно підключити окремий монітор. Вартість IBM Convertible РС складала 3500 доларів.

У 1990 році компанією Intel був представлений перший мікропроцесор, призначений спеціально для побудови подібних систем. Intel 80386 SL містив архітектурне рішення для управління енергоспоживанням і ознаменував собою народження концепції програмної сумісності, відмітної риси продукції компанії Intel. Завдяки досягненням в області мініатюризації електронних компонентів і акумуляторних батарей, ноутбуки того часу ставали все менш схожими на валізи і кейси. Більшість ноутбуків, побудованих на базі процесорів Intel 80386 SL, важили близько трьох кілограмів, оснащувалися пасивними РК-дисплеями, здатними відображувати 16 відтінків сірого кольору, мали один мегабайт оперативної пам'яті і працювали під управлінням операційної системи MS-DOS версії 5.0. Крім того, швидкість роботи подібних ПК дозволяла запускати на них Microsoft Windows версії 3.0.

Поява мобільних версій мікропроцесорів Intel 80486 і Intel Pentium в 1995 році, широке вживання в мобільних комп'ютерах кольорових РК-экранів, ємких акумуляторних батарей дало можливість виробникам створювати моделі, здатні задовольнити потреби будь-якого користувача. IBM почала випуск ПК серії ThinkPad, Compaq представила серію LTE, Hewlett Packard - OmniBook.

У жовтні 1995 року компанія Intel продала мільйонний екземпляр свого процесора Pentium для мобільних систем. Тоді ж Intel розробила технології QuickStart і DeepSleep, що призначалися для економнішого витрачання енергії батарей. Широкого поширення набули слоти для карт розширення PCMCIA, з'явилися перші моделі ноутбуків, оснащені вбудованими модемами. В кінці 1990х років ємності жорстких дисків і швидкісні характеристики процесорів збільшилися. Разом з процесорами Intel Pentium II в ноутбуки прийшла технологія MMX, орієнтована на ефективну обробку відео, звуку і графічних даних, що розширило мультимедійні можливості ноутбуків. У Pentium III Mobile, корпорація Intel упровадила нову технологію виконання процесорних корпусів mFCBGA/PGA, що дозволило почати випуск надтонких моделей ноутбуків. Швидко удосконалювалися також технології РК-дисплеїв, внаслідок чого екрани стали набагато тоншими і яскравішими, підвищився їх роздільна здатність і знизилося енергоспоживання.

Сьогодні ноутбуки є повноцінним втіленням фантастичної ідеї Алана Кея, що виникла ще 35 років тому. Сучасні ноутбуки не лише автономні, але і не поступаються по продуктивності аналогічним настільним системам.

Підготовано по зовнішнім джерелам.

•Редактировать

Раніше Охолодження ноутбука - практичні поради | Пізніше FAQ по ноутбукам

Залишити коментар

Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти