Охолодження ноутбука - практичні поради

Категорії статей: Ноутбуки ; 15.11.2010

Якщо ваш ноутбук потужний, сучасний, продуктивний, це значить що він просто зобов'язаний сильно грітися при тривалому навантаженні. На жаль, від цього нікуди не подінешся. Температурний режим роботи всіх компонентів з кожним роком підвищується і підвищується. Як охолодити гарячий ноутбук? Спробуємо відповісти на дане питання і розкрити тему охолоджування портативних комп'ютерів.

Охолодження ноутбука

Світ високих швидкостей, і температур

Кожен власник ноутбука обов'язково стикається із застережним написом на самому початку мануала, який виділений жирним шрифтом, сенс якого в наступному: не можна використовувати ноутбук, розташовуючи його на м'якій поверхні (ковдра, тканина), класти на коліна, закривати вентиляційні отвори, утрудняти доступ повітря до вхідних вентиляційних отворів.

Давайте розберемося: а навіщо взагалі додаткове охолодження для ноутбука? То хіба штатна система охолодження не ефективна? Невже виробник випустить на ринок ноутбук, не протестувавши його найретельнішим чином в жорстоких режимах роботи на спеціальних стендах? Відповідь: так, ноутбуки працюють і в складних температурніих умовах, але при серйозному і тривалому навантаженні вони гріються, а інколи дуже сильно гріються. І це значно скорочує їх експуатаційний термін. Отже..

Випадок з життя: мій друг дуже любить counter strike. Замість клубів він інколи приходить до мене і грає на своєму ноутбуку всю ніч до ранку. Через пару годин система охолодження вже працює на максимальних оборотах, і шумить досить відчутно. А вранці, коли прикладеш долоню до місця на столі, де лежав ноутбук, відчувається, що ДСП прогріто наскрізь до вельми помітної температури, а нижня поверхня ноутбука просто пекельно гаряча!

Які ж симптоми?

Що відбувається з ноутбуком, коли він нагрівається:

 • гаряче повітря піднімається через клавіатуру, а так само нагріває поверхню в області тачпада;
 • система охолодження ноутбука після тривалого навантаження може досить сильно шуміти;
 • температура жорсткого диска може наближатися до критичних відміток. Діапазон 45-50 градусів значно зменшує ресурс накопичувача і збільшує вірогідність поломки.
 • Комп'ютери завжди грілися, відповідно, ринок реагує масою ефективних засобів охолоджування основних компонентів:

 • повітряне охолодження у вигляді потужних кулерів (від високошвидкісних "турбін" до масивних тихохідних вентиляторів);
 • рідинне охолоджування (ватерблоки на процесор, північний міст, пам'ять, ядро відеоплати, пам'ять відеоплати, мосфети, жорсткі диски і навіть на блок живлення);
 • пасивні системи на теплових трубках;
 • системи фазового переходу, або в простолюдді "фреонки".
 • Всі ці засоби не підходять для використання в ноутбуках, через невеликі розміри останніх. Місця усередині корпусу так мало, що розмістити який-небудь додатковий охолоджуючий пристрій, не представляється можливим.

  Саме з цієї причини сучасні системи охолоджування для ноутбуків розвиваються у виконанні автономних зовнішніх пристроїв.

  Методи лікування: збиваємо температуру на декілька градусів

  Багато хто, працюючи на ноутбуку, підкладає під нього олівці або коробки від дисків з метою збільшення зазору між дном комп'ютера і поверхнею столу, тим самим, забезпечуючи додатковий приплив холодного повітря з вентиляційним отворам. Деякі пропозиції від виробників засновані саме на цьому принципі. Так, наприклад, відома своїми сумками для ноутбуків фірма Targus пропонує підставку, яка окрім поліпшення охолоджування розміщує клавіатуру під невеликим нахилом. Багатьом здасться це зручним і ергономічним рішенням. До того ж підставка може обертатися на нерухомій платформі, що дуже зручно при проведенні презентацій або брифінгів.

  Охолоджувальні підставки для ноутбуків

  Найпоширеніший варіант виконання - використання додаткових вентиляторів. Підставка у вигляді планшета кладеться безпосередньо під сам ноутбук. Зазвичай ці пристрої оснащені двома або чотирма кулерами, які забезпечують надходження холодного повітря безпосередньо в нижню частину корпусу ноутбука, де найчастіше розташовані вхідні вентиляційні отвори системи охолоджування. Живлення здійснюється через порт USB, але зустрічаються моделі і з своїм блоком живлення у вигляді виносного адаптера. Часто такі підставки мають декілька додаткових інтерфейсів (наприклад, USB роз'єми), що дуже зручно. Майже завжди є можливість регулювати обороти вентиляторів, що дозволяє вибрати найбільш комфортний режим роботи. Деякі виробники виготовляють корпуси своїх «кулпадів» з алюмінію, стверджуючи, що він забирає частину тепла, що виділяється ноутбуком. З основним завданням - збити температуру на декілька градусів такі пристрої справляються, при цьому надаючи додаткові зручності.

  Основні плюси:

 • ефективно охолоджує компоненти системи;
 • дозволяє розміщувати ноутбук на м'якій поверхні;
 • у багатьох випадках це красивий аксесуар з оригінальним дизайном, ефектно доповнюючий зовнішній вигляд ноутбука;
 • як правило, має додаткові порти USB, а інколи і кардрідер.
 • У таких системах часто використовуються додаткові роз'єми, як в док-станціях

  Основні мінуси:

 • збільшує висоту розташування клавіатури над поверхнею столу;
 • не дуже зручний при транспортуванні (кращий варіант для його використання - стаціонарне робоче місце);
 • при автономній роботі ноутбука від акумуляторних батарей, кулер витрачає частину енергії, тим самим скорочуючи час роботи всієї системи;
 • більшість використовують живлення від USB порту самого ноутбука;
 • вносить додатковий шум.

 • Системи рідинного охолоджування

  Крупні виробники ноутбуків вже почали експериментувати і з водяним охолоджуванням, наприклад фірма TOSHIBA представила модель яка оснащена системою водяного охолоджування, причому теплоносієм є водяна пара, що знаходиться під низьким тиском, відводить тепло від процесора на шасі, яке виготовлене з магнієвого сплаву.

  Компанія HITACHI веде розробки в цій області, використовуючи системи водяного охолоджування. Використовуєтся дуже цікаве розташування резервуару для води: він розташований ззаду рідкокристалічної матриці.

  Водяні система охолоджування на основі п'єзоелектричного насоса для ноутбуків

  Також компанія NEC повідомляє, про розробку вдосконаленої системи водяного охолоджування для ноутбуків, побудованої на основі п'єзоелектричного насоса. Система має чотири основних переваги: велику ефективність розсіювання тепла, малі розміри, низьке енергоспоживання і рівень шуму.

  Конструкція нової системи охолоджування NEC досить проста: модуль складається з резервуару для води, алюмінієвого радіатора і вже згаданого п'єзоелектричного насоса, що створює високий тиск рідини в радіаторі, це дозволяє значно зменшити розміри останнього. За словами розробників, використання системи охолоджування з п'єзоелектричним насосом знижує товщину ноутбука, а також робить можливою установку потужних процесорів в ультратонкі моделі. Перші ноутбуки з новим модулем водяного охолоджування повинні з'явитися протягом найближчих двох років.

  Apple дуже обережно, але згадує про свої наміри розробити PowerBook на водяному охолоджуванні. Нам залишається лише з цікавістю спостерігати за розвитком нової технології.

  Підготовано по зовнішнім джерелам.

  •Редактировать

  Раніше Брендові ноутбуки | Пізніше Історія ноутбука - етапи історичного розвитку ноутбуків

  Залишити коментар

  Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти