Розєми ноутбука - призначення портів та роз'ємів

Категорії статей: Ноутбуки ; 21.11.2010

На борту сучасних ноутбуків, з'являється все більше і більше нових роз'ємів і портів для підключення зовнішніх пристроїв до ноутбука. Покупці, часто не придають цьому уваги. Одночасно з появою нових роз'ємів, старі роз'єми і порти зникають, в даній статті ми спробуємо розібратися, для чого потрібні різні роз'єми і які порти і роз'єми мають бути присутніми на борту сучасного ноутбука.

Роз'єми і порти ноутбука

Роз'єми ноутбука USB

Всі сучасні ноутбуки мають сучасний інтерфейс USB 2.0 (на підході USB 3.0). До портів USB (Universal Serial Bus - універсальна послідовна шина) сьогодні підключається практично все: миші, клавіатури, принтери, сканери, модеми, кардрідери, фотоапарати, стільникові телефони, плеєри, жорсткі диски, оптичні приводи і так далі.

Даний інтерфейс може підключати до 127 зовнішніх пристроїв. Нарощування роз'ємів USB відбувається за рахунок підключення USB-хабів. При цьому хаб вважається окремим пристроєм (тобто якщо ви підключите чотирьохпортовий хаб і чотири пристрої до нього, то для USB-хоста число підключених пристроїв буде рівне п'яти). Рівень вкладеності підключення хабів не може перевищувати п'яти. Хаби, як правило, підключають на стаціонарному місці, т.е на роботі або удома, таким чином 1 раз підключивши до хаба необхідну периферію (наприклад, принтер, сканер, мишку, повнорозмірну клавіатуру), вам вже не доведеться приєднувати це все, кожного разу - досить підключити usb-хаб до одного з USB портів вашого ноутбука.

Так як хаби використовуються в основному в стаціонарних умовах, то для того, щоб в дорозі, при роботі з ноутбуком не виникало незручностей, в ноутбуку повинно бути не менше 3х USB портів. У ноутбуках з форм-фактором 17 дюймів і вище може бути до 5-6 USB роз'ємів.

Роз'єми ноутбука FireWire

Стандарт FireWire він же IEEE 1394 (в компанії sony він називається i.LINK, в Panasonic - DV) багато в чому повторює можливості, а місцями і перевершує USB. FireWire застосовується для підключення фото-, відеокамер, midi-клавиатур, зовнішніх жорстких дисків (високошвидкісних). Основними перевагами перед USB є: вища швидкість передачі, велика стабільність. Але найголовніше, довжина кабелю від порту USB до крайнього пристрою USB не може перевищувати 5 метрів, тим часом, як в FireWire, є можливість збільшити довжину кабелю до 72 метрів, за допомогою підключення FireWire-хабів, тобто кожен хаб буде репітером.

В принципі, якщо ви не збираєтеся професійно займатися музикою або обробкою аудіо-відео, то без порту FireWire можна легко обійтися.

Роз'єм ноутбука eSATA

eSATA - досить молодий інтерфейс, що є по суті зовнішнім інтерфейсом Serial ATA, тобто для підключення зовнішніх жорстких дисків, RAID-массивів і оптичних дисків. eSATA набагато швидше USB і FireWire - eSATA заснований на Serial ATA II і запросто забезпечує швидкість до 3 Гбіт/с.

Але, недоліки в eSATA також є - максимальна довжина кабелю не може перевищувати двох метрів і жодних хабів і репітерів тут не передбачено. До того ж цей інтерфейс не здатний передавати електрику. Отже жорсткі диски, що підключаються через eSATA, вимагають додаткового джерела живлення - це можуть бути як роз'єми USB або FireWire, так і розетка.

Таким чином, роз'їм eSATA в ноутбуку підійде лише для підключення зовнішніх пристроїв на стаціонарному місці, і практично не може бути використаний, коли доступу до розетки немає.

Обійтися без eSATA можна, але якщо ви купуєте стаціонарну модель ноутбука, тобто ноутбук з діагоналлю від 17 дюймів, то роз'їм eSATA не зашкодить.

Роз'єм ноутбука RJ-45

Роз'їм RJ-45 (він же LAN, або Ethernet) - це роз'їм для підключення кабелю локальної мережі Ethernet і при необхідності виходу в інтернет (зазвичай і те і інше). Швидкість роботи цього порту залежить виключно від мережевого контроллера комп'ютера і мережевих роутерів. Сучасні ноутбуки підтримують швидкості до 1000 Мбіт/с. (Gigabit Ethernet).

Роз'єм RJ-45, не дивлячись на поширення безпровідних мереж є обов'язковим для ноутбуків, так як цей інтерфейс забезпечує велику швидкість і велику надійність і захищеність.

Роз'єм ноутбука RJ-11

Роз'їм RJ-11 - роз'єм модему ноутбука (старий добрий 56k) для підключення до Інтернет. У більшості крупних міст діал-ап (підключення через модем по телефонній лінії) практично зник, завдяки широкосмуговому інтернету а також технологій ADSL і безпровідних мереж Wi-fi і Wi-max, проте в багатьох містах, такого щастя немає, в такому разі Роз'їм RJ-11 вас виручить.

Якщо ви часто їздите у відрядження, то наявність RJ-11 для вас обов'язкова.

Роз'єм D-SUB (VGA)

Роз'єм D-SUB (VGA) - аналоговий відеороз'єм для підключення зовнішнього дисплея або проектора, зустрічається в більшості ноутбуків.

Роз'єм ноутбука DVI

DVI - аналог D-SUB (VGA) і служить для того ж. Є три версії DVI: DVI-I, DVI-D і DVI-A. DVI-A нам ніколи не зустрічався - дуже рідкий «звір». По суті, це D-SUB, але іншої форми. Але упущення з формою виправляється спеціальним перехідником. DVI-D забезпечує виключно цифрове підключення монітора. На відеокартах для настільних комп'ютерів і деяких мобільних ПК використовується DVI-I. Цей роз'єм може забезпечити передачу як цифрового, так і аналогового сигналу. Останній виводиться через спеціальний перехідник. До речі, цей перехідник не можна підключити до DVI-D зважаючи на відсутність в останнього необхідних контактів - замість них стоїть заглушка.

Якщо ви не плануєте використовувати ноутбук в парі із зовнішнім монітором, то спеціально шукати модель ноутбука з DVI немає необхідності - можна обійтися D-SUB (VGA).

Роз'єм ноутбука S-Video

Аналоговий S-Video служить для підключення ноутбука до телевізорів.

Роз'єм ноутбука HDMI

Цифровий роз'єм HDMI - в деякому розумінні аналог DVI, лише використовується для підключення до ЖК телевізорів. Тобто сучасна заміна S-Video

Роз'єми ноутбуків РС Card і ExpressCard

Роз'єми РС Card і ExpressCard були створені, аби забезпечити можливість простого і швидкого розширення функціональності ноутбука. Існує три типи карт розширення: Type I, Type II, Type III - вони відрізняються лише розмірами карт розширення.

ExpressCard/34 і ExpressCard/54, на відміну від РС Card швидші і розрізняються вони по ширині, а не висоті. У першому випадку вона складає 34 мм, а в другому - 54 мм. При цьому карти ExpressCard/34 можна вставити в слот ExpressCard/54, але не навпаки.

У вигляді карт РС Card і ExpressCard випускаються наприклад TV-тюнери, звукові карти, карти Wi-Fi, флеш-накопичувачі, модеми для роботи в стільникових мережах і т.п.

Картрідер ноутбука

Кардрідери - це пристрою для считування карт пам'яті. Вони застосовуються в телефонах, фотоапаратах і плеєрах. Як правило, кардрідери в ноутбуках здатні працювати з картами формату SD, MMC, MemoryStick декількох версій і ще інколи xD.

Аудіороз'єми ноутбука

Ноутбук оснащений вельми слабкою акустикою і для стаціонарних умов (якщо наприклад дивитися фільм) - потрібні зовнішні колонки, а відповідно і роз'єми. Найчастіше є два аудіороз'єми - для навушників і для мікрофону. При цьому перший зазвичай поєднують з S/PDIF. Трапляється і три роз'єми - третій або для другої пари навушників, або лінійний вхід.

Наостанок хотілося б привести среднестатический мінімум портів, необходиых на ноутбука, для більшості користувачів: 3 USB, RJ-45, RJ-11, D-SUB або DVI-I, ExpressCard/54, кардрідер, три аудіороз'єми з лінійним входом. Інші на ваш розсуд і по необхідності.

•Редактировать

Раніше Ознаки несправностей ноутбуків і особливості эксплутатації | Пізніше Довідник компютерних абревіатур і скорочень

Залишити коментар

Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти