Що потрібно знати про батареї ноутбуків

Категорії статей: Ноутбуки ; 26.11.2010

Що таке NiCad, NiMh, LiIon, LiPoly?

Акумулятори для ноутбуків, стільникових телефонів, фотокамер і так далі, в переважній більшості базуються на основі декількох типів акумуляторних елементів: NiCad (Нікель-кадмієві), NiMh (нікель-металогідридні), LiIon (іонні-літієві), LiPoly (полімерно-літієві). Кожен з цих типів має свої специфічні особливості:

батареї ноутбуків

 • NiCad і NiMh аккумуляторы- основна відмінність між ними в тому, що сучасніший акумулятор NiMh має велику (приблизно у два рази більшу) ємність, чим NiCad, при тих же розмірах і вазі. NiMh акумулятори мають ще одну вельми важливу перевагу - вони набагато менше схильні до «ефекту пам'яті», чим їх NiCad-побратими. Також NiMh акумулятори безпечніші в екологічному плані - при їх виробництві не використовуються важкі метали.
 • LiIon - на сьогоднішній день іонно-літієві акумулятори стали повсюдним стандартом в електроніці. LiIon акумуляторні елементи мають удвічі більшу ємкість, чим NIMH елементи, при цьому важать на 35% менше. Окрім цього, вони абсолютно не схильні до «ефекту пам'яті». До недоліків даного типа акумуляторів можна віднести вищу вартість і невеликий діапазон робочих температур.
 • LiPoly є еволюційним продовженням LiIon технології. У полімерно-літієвих акумуляторах відсутній рідкий електроліт, що робить неможливим його витік в принципі. LiPoly акумулятори легші, безпечніше, надійніше за своїх прародичів і краще працюють при низьких температурах.

 • «Ефект пам'яті» - що це таке?

  Цей ефект проявляється лише в Ni-Cad і Ni-Mh акумуляторах, Li-Ion акумулятори не мають ефекту пам'яті. Суть його в тому, що акумулятор ноутбука «запам'ятовує», скільки енергії він віддав в циклі розряду і рахує свою ємкість приблизно рівній кількості відданій енергії. При наступній зарядці акумулятор накопить менше енергії, чим міг би. Поступово ємкість акумулятора може зменшитися досить сильно. Аби уникнути ефекту пам'яті потрібно заряджати і розряджати акумулятор ноутбука до кінця.

  Ця проблема є побічним ефектом і викликана хімічними процесами, що протікають усередині акумуляторних елементів.

  NiCad/NiMH і LiIon акумулятори взаємозамінні?

  У переважній більшості випадків ні. LiIon, NiMh, NiCad акумулятори відрізняються один від одного способом заряду і іншими параметрами. Якщо виробник вашого ноутбука передбачив можливість такої заміни, то про це повинно бути написано в інструкції до вашого пристрою.

  Мій новий акумулятор ноутбука не працює / не заряджає / працює погано.

  Спершу повністю зарядіть акумулятор ноутбука. Акумулятори, як правило, продаються частково зарядженими. Перед першим використанням рекомендується залишити заряджати акумулятор ноутбука на ніч. Досить часто при першому заряді індикатор заряду показує повний заряд вже через 20-30 хвилин, що, звичайно ж, не відповідає дійсності. В цьому випадку потрібно просто вийняти і знову вставити акумулятор в ноутбук. Інколи це доведеться зробити кілька разів. Акумулятор ноутбука в процесі заряду може нагрітися - це нормально.

  Як збільшити термін служби акумулятора ноутбука і використовувати його максимально продуктивно?

  Новий акумулятор ноутбука потрібно трохи потренувати. Тренуванням називається декілька повних циклів заряду-розряду, після цього ваш акумулятор досягне найвищої ємкості. Якщо ваш акумулятор ноутбука почав поступово втрачати ємкість, "тренування" також може поліпшити ситуацію. Контакти акумулятора мають бути чистими, ні в якому разі не намагайтеся замкнути їх. Прагніть розряджати і заряджати ваш акумулятор повністю, це продовжить термін служби і дозволити мінімізувати «ефект пам'яті». Не купуйте акумулятор ноутбука «про запас» і прагніть використовувати його хоч би раз на місяць, не залишайте його на довгий час (декілька місяців і більш) без роботи. Користуйтеся енергозбережними функціями вашого ноутбука, це досить дієвий спосіб збільшення часу роботи від акумулятора. І, звичайно, не розбирайте, не мочіть, не нагрівайте, не кидайте акумулятор.

  Як потрібно зберігати акумулятор ноутбука?

  Краще всього не зберігати акумулятор ноутбука і не купувати акумулятори про запас. Акумулятор починає старіти відразу. Працює він або не працює - не важливо - процес старіння все одно робить свою чорну справу.
  Якщо без зберігання не обійтися, то зарядіть його на 50% і помістіть його в прохолодне, темне і сухе місце, далі від металевих предметів. В процесі зберігання акумулятор ноутбука потихеньку розряджається, перед першим використанням його потрібно повністю зарядити.

  Який період життя акумулятора ноутбука?

  У нормальних умовах експлуатації період життя акумулятора ноутбука складає 500-800 циклів заряда/розряда, це приблизно 3 роки.

  «Нефірмовий» акумулятор може пошкодити мій ноутбук?

  Це маловирогідно. Найстрашніше, що може статися - акумулятор просто не працюватиме, з ноутбуком все буде нормально. Досить часто акумулятори від стороннього виробника випускаються навіть дещо більшої ємкості, особливо це характерно для старих моделей ноутбуків, випуск акумуляторів до яких виробник міг просто припинити. Акумулятор ноутбука це досить «проблемний продукт», навіть відомі на весь світ виробники ноутбуків періодично опиняються в неприємних для них ситуаціях з неякісними акумуляторами для ноутбуків.

  Що таке «калібрування» акумулятора ноутбука?

  У BIOS’і багатьох ноутбуків є пункт «калібрування батареї». Фактично це повний цикл заряда/розряда акумулятора для ноутбука. Це потрібно для того, щоб скинути помилки, що накопичуються в процесі експлуатації, між акумулятором і контроллером. Рекомендується проводити калібрування після тривалого зберігання акумулятора, втрати його ємкості, та при помилках визначення часу автономної роботи акумулятора ноутбука.

  •Редактировать

  Раніше Догляд за ноутбуком | Пізніше Упаковка ноутбука

  Залишити коментар

  Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти