Як купити б/у ноутбук?

Категорії статей: Ноутбуки ; 03.07.2010

Існує безліч причин, чому люди хочуть продати свої речі, але існує лише одна причина, по якій б/у товари купуються, - бажання заощадити.

Чому вживана техніка користується неабияким попитом? Є багато причино по яким люди продають свої речі, і тільки одна по якій купляють - це бажання заощадити.

Якщо ж ви вирішили заощадити на ноутбуку, то економія може виявитися досить значною. Адже ноутбук річ досить дорога, і знижка при купівлі вживаної техніки починається з 30% від вартості нового ноутбука. Цих 30% можут вилитися у досить значну суму.

Якщо б/у ноутбук продається із залишками гарантії фірми-продавця або виробника, то це безперечно більш кращий вибір, ніж ноутбук без гарантії. Навіть якщо ви неспеціаліст і не звернете увагу на деякі критичні недоліки - навіть в цьому випадку організація, відповідальна за гарантійний ремонт, все одно прийме у вас цей ноутбук для безкоштовного ремонту цих недоліків, адже паспортних даних першого власника в гарантійному талоні не вказано.

Як купити бу ноутбук

Інша справа, якщо гарантія виробника вже закінчилася. Тут існує два варіанти. Перший - купити б/у ноутбук у фірми перекупника, яка надасть свою власну гарантію на цей уживаний ноутбук, звичайно не більше трьох місяців. Але фірма сама купила цей ноутбук в приватної особи, і кінцева вартість ноутбуків б/у складається в таких фірмах з вартості, заплаченої приватнику за ноутбук, торгівельної націнки, що включає оренду приміщення, зарплату співробітникам, податки, прибуток власника фірми і інших накладних витрат, а також вартість цієї тримісячної гарантії. Адже якщо ноутбук все-таки зламається протягом цього терміну, ремонт фірма проводитиме нібито за свій рахунок, але насправді цей рахунок вже сплачений вами, як складова частина вартості купленого у фірми ноутбука.

Тому існує другий, найекономічніший, варіант - купити б/у ноутбук в приватної особи. Гарантії, ви в цьому випадку, звичайно, не отримаєте, але заощаджених засобів вам вистачить, в крайньому випадку, якщо ноутбук зламається, на нескладний ремонт. Таким чином, купуючи б/у ноутбук у приватника, ви граєте в звичайну лотерею: заощадите чи ні. Проте і зламаний ноутбук коштує досить пристойних грошей, а якщо продавати окремо по запчастинах, то вийде ще і дорожче чим працюючий екземпляр такої ж моделі.

Далі ми розповімо про основні моменти огляду б/у ноутбуків при покупці. Зазвичай вживані ноутбуки продаються без коробки, без документів і без дисків з драйверами та ПЗ. Найпоширеніша комплектація б/у ноутбуків - сам ноутбук і зарядний пристрій.

Досить спірне питання в такій комплектації - установочні диски з ліцензійною операційною системою і драйвера. Драйвера завжди можна викачати в інтернеті на сайті виробника ноутбука, загальний розмір драйверів не перевищує зазвичай 100 мегабайт, що не є проблемою.

Що стосується операційної системи, то для України не проблема купити в будь-якому рундуку за 30 гривень піратську версію будь-якої операційної системи, це винятково питання вашої совісті. До речі, на більшості сучасних ноутбуків знизу є наклейка з серійним номером ліцензійної операційної системи, але знайти диск, до якого підійде ваш ключик, досить проблематично. Виробники ноутбуків встановлюють на свої апарати спеціальні версії операційних систем, які можуть встановлюватися лише на моделі даної фірми.

Отже, ви знайшли відповідну модель за вигідною ціною і приїхали на зустріч з продавцем. Перше, на що треба звернути свою увагу - це на продавця! Якщо він неохайно одягнений, погано виглядає - значить, так само він поводився і з ноутбуком. І, якщо при подальшій перевірці у вас виникнуть якісь сумніви на рахунок якості ноутбука, шукайте інші варіанти. Ринок б/у ноутбуків, принаймні, в крупних містах досить обширний - завжди знайдеться інша пропозиція.

Далі оглядаємо ноутбук з усіх боків на предмет сколов і тріщин. Подряпини - це неминучий супутник б/у ноутбуків, і з цим доводиться змиритися. Проте, сколи і тріщини - це серйозний привід подумати про те, що ноутбук падав на підлогу. І якщо матриця могла залишитися цілою, то могла постраждати системна плата ноутбука. Мікротріщини на системній платі можуть ніяк не впливати на працездатність ноутбука в звичайному стані, але якщо його узяти в руки і натискувати у визначеному місці, то станеться розрив доріжок в місці мікротріщини і ноутбук зависне або просто відключиться. Тому після огляду і завантаження операційної системи спробуйте несильно погнути основну частину ноутбука з системною платою туди-сюди. Такі ж дії необхідно зробити і з екраном ноутбука - буває, відходять контакти на матриці і при фізичній дії вилазять її недоліки: биті піксели, цілі лінії битих пікселів або всілякі бліді плями на підкладці.

Чим небезпечний битий піксел? Під битим пікселом на рідкокристалічній матриці прийнято розуміти кристал, який відображує не всі кольори гамми: червоний, зелений, синій. Зазвичай, не відображується один з цих кольорів. Рідко всі разом. На практиці це виглядає як крапка на зображенні монітора. Якщо битий піксел знаходиться в крайніх областях матриці, то він не сильно заважає перегляду і практично непомітний. Якщо в центральній області, то вже значно більше нервує користувача. Дуже часто на простеньких ноутбуках виробники заявляють межу до 5 битих пікселів, як нормальне значення для нової матриці, тому, в принципі, боятися їх не варто, якщо це заводський брак.

Зовсім інша справа, якщо битий кристал з'явився в результаті експлуатації ноутбука, тобто під фізичною дією. Якщо натискувати на кришку ноутбука напроти такого битого піксела, то довкола нього можуть виникнути інші такі ж - це явна ознака фізичного пошкодження матриці, згодом вони все одно вилізуть на поверхню.

Аби перевірити наявність битих пікселів на матриці б/у ноутбука, необхідна спеціальна програма, яка покаже вам екран цілком заливаючи його кольорами стандартної гамми: червоним, зеленим, синім а також білим і чорними кольорами. Приклад такої програми: Nokia Monitor Test. Ви можете узяти її з собою на флешці - заразом перевірите і працездатність USB портів. Але аби запустити її, необхідно спочатку завантажити операційну систему на ноутбуку.

Взагалі, завантаження операційної системи - найсерйозніший тест для комп'ютера. І якщо система завантажилася, то варіантів критичної несправності ноутбука залишилося зовсім небагато. Таким чином, якщо операційна система на ноутбуку не встановлена, то це серйозний привід нарватися на несправний апарат.

Після завантаження, система може надалі зависнути або ноутбук просто вимкнеться - це відбувається в основному із-за перегріву різних мікросхем системної плати, зазвичай процесора.

Виявити такі приховані несправності в ноутбуку дуже важко за декілька хвилин - це і є та сама лотерея, про яку говорилося вище. Звичайно, можна запустити якісь тести для 100% завантаження процесора і почекати декілька хвилин, поки запуститься вентилятор процесора і можна вже з великою мірою вірогідності стверджувати про працездатність системної плати. Хорошим тестом в даному випадку може виступити тривимірна гра. Але сучасні ноутбуки володіють значним набором запобіжностей, які не дозволяє їм перегріватися і вентилятор з них - найостанніший рівень. Тому, якщо ні ви, ні продавець не володієте знаннями про те, як штучно змусити ноутбук перегрітися з метою включення вентилятора і перевірки функціональності повітряного механічного охолоджування ноутбука, то доведеться довіритися продавцеві, який напевно стверджуватиме, що даний ноутбук працював у нього цілодобово і без проблем. Тут треба повернутися до першої заповіді покупця б/у товарів - вивчайте в першу чергу продавця, від того чи порядна це людина, залежить дійсний стан ноутбука, адже на його слова доводиться спиратися в першу і єдину чергу при перевірці багатьох функцій. Якщо вам вдалося змусити вентилятор включитися, то необхідно дочекатися і його виключення, тобто підсумку виконання всіх функцій охолоджування. Часто вентиляційні проходи забиваються пилом і вентилятор не в змозі виконати свою функцію. Хоча прочищення вентиляційних каналів вельми нескладна операція і може бути виконана користувачем самостійно, нездатність вентилятора виконати свою функцію може бути зв'язана і з іншими особливостями ноутбука, які так просто усунути не вдасться.

Якщо з матрицею і системною платою все гаразд, переходіть до тестування акумулятора ноутбука. Повністю перевірити час роботи ноутбука від батареї досить складно, хоча програм для перевірки існує і немало. Річ у тому, що графік розряду батареї б/у ноутбука може бути нелінійним і вже після 50% заряду може миттєво опуститися до нуля. Тому, за тих середніх 10-20 хвилин, в перебігу яких ви спілкуєтеся з продавцем, з'ясувати дійсний стан батареї не представляється можливим. Можливо, ці 10-20 хвилин і виявляться повним часом роботи цього ноутбука від цієї батареї. Єдиний шанс - це запустити програму, подібну BatteryMark.Ru у режимі повного навантаження на ресурси ноутбука і поглянути декілька хвилин на лінійність графіка розряду батареї. Якщо графік розряду рівний, то вірогідність придбати ноутбук з робочою батареєю збільшується. Також варто відмітити, що такі тести варто робити після 50% розряду батареї, а не з 100%, тому що практика показує, що нюанси виникають зазвичай на не повністю заряджених батареях. Також дуже і дуже непогано було би перевірити зарядний пристрій на предмет зарядки батареї ноутбука.

І наостанок варто перевірити інші функціональні особливості ноутбука. Тут треба відмітити, що перевіряти варто лише ті функції, якими ви дійсно збираєтеся користуватися. Якщо ви не слухаєте музику через навушники або не збираєтеся підключатися до зовнішнього монітора, то вам ні до чого працездатність цих портів на ноутбуку.

Необхідно перевірити оптичний привід на читання як CD так і DVD дисків (не забудьте захопити їх з собою) і так же на запис CDRW і DVD-RW - за считування/запис відповідають різні вузли. Буває, що перезаписувані диски привід вже не пише, а пише лише диски з одноразовим записом, або взагалі не читає CD або DVD.

Жорсткий диск можна дуже легко і швидко перевірити за допомогою спеціальних програм типу MHDD. Але вони працюють під DOS і досить складні у використанні для звичайних користувачів. Тоді єдине, що можна зробити, це запустити windows сумісну програму для считування SMART атрибутів вінчестера і спробувати визначити по ним стан жорсткого диска. Про SMART написано дуже багато в інтернеті, і сповна може бути, що недосвідчений користувач загубиться в потоці цієї інформації, тому дамо просту пораду: спробуйте скопіювати яку-небудь об'ємну теку або файл в інше місце на жорсткому диску, і доки система цим займається - прислухайтеся до роботи вінчестера. Якщо жорсткий диск видає клацання при роботі або інші сторонні звуки окрім легкого шелестіння, це значить скоро він вийде з ладу. Втім, жорсткий диск в ноутбуку не найдорожча річ в плані заміни.

Перевірка різних портів і функцій на зразок модему, мережевої карти або Wi-Fi не завжди може бути можлива, оскільки зустріч при покупці б/у ноутбука відбувається зазвичай на вулиці, до себе додому продавець може і не запросити, така вже у нас кримінальна обстановка в країні. Але практика знову ж таки показує, що якщо пристрій ідентифікувався в операційній системі і для нього встановлені драйвера, то, швидше за все, він працює. І якщо в списку пристроїв ноутбука немає жодних невизначених рядків або конфліктних або пристроїв - вирогідність несправності досить незначна. У Windows XP, наприклад, список пристроїв можна поглянути, клацнувши правою кнопкою миші на значку "Мій комп'ютер" на робочому столі: Мій компьютер->Свойства>Вкладка Обладнання->Кнопка Диспетчер Пристроїв.

Якщо працездатність пристрою позиціювання курсора (миші) ноутбука: TouchPad або TrackPoint легко перевірити, трохи попрацювавши в операційній системі, то для перевірки клавіатури недостатно натиснень на декілька клавіш. Ідеально, було би, запустити спеціальний тест клавіатури, яких досить в Інтернеті, вони дуже прості у використанні. Але якщо ви не запаслися такою програмою, то можна запустити який-небудь текстовий редактор і перевірити всі буквені і цифрові клавіші - якщо клавіатура несправна, то клавіші не працюють групами, і в редакторі це можна виявити.

Перевіривши таким чином уживаний ноутбук, можна приступати до торгів. Так, так - покупка уживаного товару це завжди ринок, а не магазин з фіксованими цінами. І якщо ви знайшли битий піксел або неробочий модем, то можна отримати досить непогану скидку. Хоча, інколи бувають випадки, коли продавець вказує в оголошенні дійсно мінімальну ціну з врахуванням недоліків ноутбука, з метою швидше його продати. Тут торгуватися вже безглуздо.

Тепер, прийшовши додому і за декілька діб грунтовно перевіривши вашого нового портативного друга, можна радіти заощадженим засобам і витратити їх на що-небудь інше. Якщо в б/у ноутбука виявилися якісь недоліки - не засмучуйтесь, просто вам не поталанило , і витративши гроші на ремонт в хорошому сервісі ви все одно отримаєте працездатний апарат, який прослужить вам досить довго. Сучасні ноутбуки спокійно працюють по 8-10 років, якщо з ними дбайливо поводитися. Ну а якщо б/у ноутбук все-таки згорів через тиждень, плюньте на ці гроші, адже згоріла всього лише маленька коробочка, а не машина або, не дай бог, квартира. Візьміть і продайте його по запчастинах і заробіть більше, ніж ви на нього витратили.

По матеріалам noutbukov.net

•Редактировать

Раніше У кого купити ноутбук? Категорії продавців, плюси та мінуси | Пізніше Як купити б/у ноутбук - переваги та недоліки брендів

Залишити коментар

Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти