Як вибрати кулер - основні характеристики кулерів

Категорії статей: Переферія ; 20.02.2011

З англійської мови “coolеr” переводиться як холодильник, охолоджувач. Зрештою, переклад повністю відповідає призначенню кулера, адже це пристрій, який використовується для охолоджування різних деталей і апаратних частин комп'ютера - процесора, жорсткого диска, чіпа відеокарти, і для зниження температури системного блоку.

Сучасний кулер - це ребриста алюмінієва пластина радіатора, на якій встановлюється вентилятор, якість якого визначається кількістю і якістю підшипників, кількістю і величиною лопастей, наявністю у вентиляторі системи терморегулювання (термодатчика). У дорожчих моделях кулерів радіатор може мати мідну основу, радіатори найдорожчих кулеров виготовлені з міді повністю.

Як вибрати кулер

Основні характеристики кулерів


 • RPM - число обертів за хвилину. Чим воно більше, тим вище продуктивність вентилятора , і тим сильніше він зможе охолодити радіатор. Але і тим більше шумним він буде.
 • CFM - продуктивність вентилятора (кількість повітря, яке подається, кубічних футів в хвилину). Вентилятор розміром 40х40 міліметрів має продуктивність до 7 CFM, 50х50 - до 10 CFM, 60х60 - до 15 і більше CFM. 1 кубічний метр дорівнює 35,3 кубічного фута.

 • dB - рівень шуму (децибел). Потужні кулери з великими вентиляторами шумлять сильніше. Допустимим рівнем шуму вважається 25-30 dB, але 30 dB - вже досить-таки сильний шум, і ті, хто використовує кулеры з таким рівнем шуму, мають бути готові потерпіти ради досягнення своєї мети.

 • Тип підшипника. У переважній більшості випадків це або підшипник кочення (Ball Bearing), або підшипник ковзання (Sleeve Bearing). Вентилятори на підшипнику кочення мають цілий ряд переваг - менші втрати на тертя, велика довговічність, велика швидкість обертання. Але у його опонента є переваги - дешевизна, простота виготовлення, мала сприйнятливість до механічних дій і менший рівень шуму. Стандартом зараз стають вентилятори на підшипнику кочення через кращі эксплутаційні якості.

 • Роз'єм підключення. Зараз співіснують два стандарти підключення кулерів - MOLEX і застарілий РС-plug. MOLEX - це роз'єм, за допомогою якого вентилятори підключаються до материнської плати; такі кулері зазвичай мають в своїй назві термін "Smart". Підключення через роз'єм MOLEX має безперечні переваги: він дозволяє управляти швидкістю обертання вентилятора (при достатньому охолоджуванні материнська плата, що володіє такими функціями, може уповільнити вентилятор, понизивши тим самим шум і споживану потужність), вимірювати швидкість обертання вентилятора (якщо він сам підтримує такі виміри - містить датчик Холу). Недоліком такого способу підключення є невелика кількість роз'ємів MOLEX на материнській платі (2-3, деколи 4), або їх відсутність на старих материнських платах.

  РС-plug - стандартний коннектор, через який, окрім кулера, можна підключити вінчестер, DVD-ROM і інші пристрої. Його недолік якраз в його універсальності, тому можливості сучасних кулеров залишаються нереалізованими - вимір частоти обертання і управління нею (за допомогою материнської плати) неможливі.

 • Конструкція. Тут значимими параметрами будуть площа поверхні ребер і матеріал радіатора. З площею все ясно - чим більше, тим краще (при грамотному проектуванні, звичайно). Матеріал найчастіше використовується найпростіший - алюмінієві сплави, проте, найбільш досконалі радіатори виготовляються на мідній основі, або цілком з міді, що дозволяє досягнути кращого тепловідводу від поверхні процесора. При виборі мідного радіатора слід звертати увагу на спосіб кріплення ребер до основи. Якщо ребра приклеєні термоклеєм, то цей радіатор програватиме по ефективності тому, в якого ребра припаяні.


 • Коментарі (2) на публікацію “Як вибрати кулер - основні характеристики кулерів ”

  1. Serjao пише:

   Як на мене - то сама головна характеристика кулеру - це рівень шуму, який він видає. Адже у випадку дуже гучного апарату ще може дуже заважати та дратувати. А все інше - то вже другорядні чинники.

  2. admin пише:

   Особливо цей момент (рівень шуму) проявляється на відеокартах, де часто ставлять дешеві кулери засновані на підшипниках ковзання (на процесорах таке просто неприпустиме).Через півроку-рік такий апарат буде ревіти і скиглити як недорізанний..а потім просто здохне)) Вже не раз стикався з таким..так що краще з цим моментом підстрахуватися..

  Залишити коментар

  Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти