Типові поломки в ноутбуках

Категорії статей: Ноутбуки ; 26.11.2010

Ноутбуки як і будь-яка електроніка уразлива до зовнішніх дій і відповідно витікаючими з цього поломками. У даній статті приведені описи типових поломок ноутбуків з якими їх власники найчастіше звертаються в сервісні центри.

Типові поломки в ноутбуках

Мережеві адаптери

Більшість використовуваних мережевих адаптерів для ноутбуків мають наступні електричні параметри:

Vin = (100-240) V ; fVin= (50-60) Hz Vout = (12-22) V ; Pout ~ 35 W Крім того, багато мережевих адаптерів мають в своєму складі схему заряду акумуляторних батарей, вирішення схемотехніки якої, як правило, на порядок складніше, ніж сам адаптер. Найбільш частою причиною виходу з ладу даних пристроїв є стрибки напруги вітчизняної електромережі, підключення до елекромережі без навантаження, а також використання несправних акумуляторів.

Рекомендації фахівців:

- при використанні нестабільної електромережі інколи допомагає додатковий мережевий фільтр або стабілізатор напруги;

- включайте свій комп'ютер не менше ніж через годину, якщо ви знаходилися з ним на вулиці в зимовий час;

- якщо ваші батареї дозволяють працювати менше 5 хвилин, то краще такий акамулятор замінити;

- стежте за тим, аби мережевий адаптер не був закритий предметами, що утрудняють природну вентиляцію.

Акумулятори

До теперішнього часу виробники ноутбуків не прийшли до єдиного стандарту ні в конструктивному оформленні, ні в електричних параметрах акумуляторних батарей. Різноманітність фізичних розмірів і форм, проте, не в такій мірі поширюється на їх внутрішній вміст. Будь-яка батарея складається з деякої кількості спеціально підібраних, послідовно сполучених елементів, що мають стандартну напругу 1.2 V і ємкість від 1.2 A/h до 4.8 A/h . Загальною характеристикою батарей для ноутбуків є режим швидкого заряду ( 1.5 - 2 ) години.

Якщо розглядати батареї по їх хімічному складу, то в ноутбуках застосовуються три основні типи:

 • Ni-Cd ( нікель-кадмій) Ємкість до 1.7 A/h ; кількість циклів заряд/разряд до 500, наявність ефекту "пам'яті" при неповних циклах. В даний час практично не використовуються.
 • NI-MH (никель-металлгидрид) Ємкість до 3.5 A/h ; кількість циклів до 700, менш чутливі до неповних циклів, широкий температурний діапазон. В даний час перестють використовуватися.
 • Li-Ion (литий-ионн) Ємкість до 4.8 A/h ; кількість циклів до 1000, практично відсутній негативний вплив неповних циклів, дуже широкий температурний діапазон. При однакових електричних параметрах має в 1.5 разу менша вага і габарити чим NIMH.
 • Наступна багатообіцяюча технологія в області батарей - літієвий полімер, який може бути сформований в плоскі листи і, наприклад, кріпитися ззаду LCD-экрана.
 • Якщо час автономної роботи став поступово скорочуватися (до 10-20 хвилин) і тренування акумулятора (проведення декількох циклів заряд/розряд) ситуацію не покращують, то в цьому випадку можна констатувати природний процес зменшення ресурсу даної батареї і рекомендувати її заміну. Різка відмова у функціонуванні батареї, швидше за все, викликана несправністю схеми заряду ( контролю ), яка може знаходитися в самій батареї, в ноутбуку, або в мережевому адаптері.

  Материнські плати

  Термін, прийнятий в настільних комп'ютерах, для ноутбуків частенько втрачає свій сенс, оскільки в більшості випадків прийнята одноплатна концепція їх побудови. Кожна подальша модель комп'ютера, навіть однієї фірми-виробника, оригінальна по своїй конструкційній платформі, не говорячи вже про моделі різних фірм.

  До найбільш характерних несправностей "материнських" плат можна віднести вихід з ладу внутрішнього перетворювача живлення, контроллера портів ( в основному буфера RS-232), проблеми з BIOS, вихід з ладу процесора, системного контроллера, відеоконтроллера і т. д.

  В разі відсутності ініціалізації, видачі "біп"-кода, так, і при будь-яких інших несправностях у Вашому ноутбуку категорично не радимо самостійно розбирати ноутбук. Маловірогідно, що і Ваші знайомі-електронщики, мають необхідний досвід, устаткування і інструмент для проведення відповідного ремонту.

  LCD - дисплеї

  Основні несправності, що виникають в матрицях:

  - Вихід з ладу лампи підсвічування. У монохромних і матрицях подвійного сканування інформація стає ледве помітною, в матриці TFT - зникає зовсім.

  - Вихід з ладу плати перетворення живлення лампи підсвічування. Зовнішні ознаки аналогічні попереднім. Незрідка на цій же платі знаходиться перетворювач живлення дешифраторів самої матриці, при виході його з ладу, екран буде освітлений, але інформація на нім буде відсутня або спотворена.

  - Несправність дешифратора матриці або відповідного до нього шлейфа. Інформація на екрані буде відсутня або спотворена.

  - Тріщини в матриці виникають в результаті падіння комп'ютера або ударів. В цьому випадку ремонтна служба може провести лише її заміну.

  - Наявність "вибитих" пікселів - деяка кількість яскравих крапок на екрані. Фірми-виготівники LCD-матриць обумовлюють їх кількість на рівні 5-10. Якщо їх стало більше, що буває украй рідко, ви маєте право на заміну матриці ( за умовами гарантійних зобов'язань виробника або продавця ).

  Накопичувач на жорсткому диску ( HDD )

  Мабуть, найбільш стандартна позиція у складі портативного комп'ютера, хоча і тут існує 4 стандарти на товщину: 17 mm, 12 mm, 9 mm і 8.2mm.

  По основних характеристиках HDD для ноутбуків трохи відрізняються від стандартних 3.5" вінчестерів. То ж можна сказати про несправності, що виникають в процесі їх роботи. Причини і наслідок відмов вельми схожі.

  Клавіатура

  У переважній більшості ноутбуків використовується плівкова клавіатура. Провідники і контактні ділянки наносяться на полімерну плівку методом вакуумного напилення або хімічного "осадження". Для збільшення механічної міцності контактні ділянки додатково можуть бути покриті графітизованим шаром.

  На жаль, кожен виробник портативних комп'ютерів розробляє свою, оригінальну топографію розводки плівкової клавіатури і заміна її з однієї моделі на іншу неможлива.

  Найбільш поширеним причиною виходу клавіатури з ладу, є залиття кавою (або іншими рідинами)". При цьому відбувається окислення і навіть розрив провідників. Досить поширені, так само, випадки зламу провідників шлейфу і обрив його при самостійних спробах розбирання ноутбука.

  І наостанок порада: Ніколи не розбирайте самомстійно ноутбук - це може ускладнити ремонт або порушити гарантійні умови. Ремонт ноутбука повинен здійснюватися лише в спеціалізованих майстернях.

  •Редактировать

  Раніше Довідник компютерних абревіатур і скорочень | Пізніше Всі міфи про ноутбуки

  Залишити коментар

  Передрук матеріалів без дозволу автора заборонено. безплатно скачати програми без регістрації, безкоштовно, софт для пк ad ноутбуки, компьютеры, мониторы Контакти